Beauty
Elite Bakım.com

Makyaj

Tırnak Bakımı

Dudak Bakımı

Selülit Tedavisi

Kilo Problemi

Cinsellik

Doğru Makyaj

Erkekler

Yalnızlık Psikolojisi

Estetik

Menopoz

 

 

 

Selülit Tedavisi

 

   

Selülit derinin alt tabakasında, yağ dokusunun hemen çevresinde meydana gelir. Oluşan selülitler derinin üst bölümünde pütür pütür bir görüntü bırakır ve fiziksel olarak kendine güvensizliğe sebep olur.

Yağ hücrelerinin fazla yağı depolamasının ve östrojen hormonunun da etkisiyle bu hücreler genişler. Kan dolaşımı giderek yetersizleşmeye başlar.Yağ hücrelerinin genişlemesi ise yağ dokusunun aşırı yayılması demektir. Bu yayılma deri altı bağ dokusunu da etkileyerek vücudun normalden daha fazla su tutmasına ve dolayısıyla da kan dolaşımının zayıflamasına neden olur.Vücut kan dolaşımındaki zayıflamayla birlikte, dokulara eskisinden daha az oksijen ulaşmayla başlar. Bunun sonucu dokular elastikiyetini kaybeder ve cilt yüzeyi pürüzlü bir görünüm almaya başlar.

Şimdiye kadar pek çok kadın kilo vermenin formülünü, gazete ve dergilerden öğrendi : kalorisi düşük yiyecekler yemek, bol bol hareket etmek ve aldığınız kaloriden daha fazlasını harcamak. Ancak tüm bunlar, bazılarımız için, pürüzsüz ve formda görünen bir vücuda sahip olmak için yeterli olmuyor. Fransa da kozmetik uzmanlarınca, ilk olarak 1950 li yıllarda ortaya atılan selülit sözcüğü, bir deri hastalığı olarak adlandırılıyor. Günümüze kadar selülitin, kozmetik dünyası tarafından ortaya atılan bir aldatmaca mı, yoksa tüm kadınların kaderi mi olduğu tartışmaları devam edip duruyor. Kimi uzmanlar, selülitin bir tıp hastalığı olmadığını, kozmetik tedavilerin arttığı günümüz koşullarında ortaya atılmış bir uydurmaca olduğunu ileri sürüyorlar. Bilinen bir gerçek var ki, o da zayıf, şişman pek çok kadının, kalça ve baldır çevresindeki, çıkıntılı görüntüden oldukça rahatsız olduğu.

Selülitte en önemli sebep dişilik hormonları ve bu dişilik hormonlarının yol açtığı dolaşım bozukluğudur. Dolayısıyla dolaşımı bozuk dokulardaki yağ hücrelerinin erimesi hayli zor olur. Bu nedenle diyet yaparak bu bölgedeki yağ hücrelerinin istenildiği gibi yanmasını sağlamak çok zordur. Ancak yediklerinize dikkat etmek selülite neden olacak unsurları azaltarak hatta beslenme sisteminiz dışında bırakarak selülit oluşumunu önleyecek tedbirler alabilirsiniz.

   

Tuzu gözlerden uzak tutmayın

Selülitle mücadelede asıl gözden kaçırılan tuz tüketimidir. Eğer tuz, sodyum tüketimini azaltmaz tuzlu gıdaları hayatınızdan çıkarmazsanız selülit oluşumundan kurtulamazsınız. Selülit oluşumunda aslında gerçek suçlu yıllarca günah keçisi ilan edilen kahve değil tuzdur. Fazla tuz tüketimi ve sodyum içeren ürünler (tuz) selülitin oluştuğu doku aralığına sızar ve bu aralığa su çekerek bu bölgede şişmeye neden olur ki bu da selüliti oluşturan önemli bir unsurdur.

Etiket okumayı mutlaka öğrenin

Sağlıklı beslenme ve diyet alışkanlığı edinmek aynı zamanda da bilinçli bir tüketici olmaktan geçiyor. Satın aldığımız yiyeceklerin arkasında ürünün içeriklerini besin ve kalori değerlerini gösteren bir etiket vardır. Bu etiketleri okuyarak ne yediğinizin ne tükettiğinizin farkına varmayı öğrenmelisiniz.

Ürün etiketlerini okuma alışkanlığı kazanmak sizin kullanmayı tercih etmediğiniz yahut beslenme listenizden çıkardığınız besin maddelerinin gözle görülmeyen unsurlarını bertaraf ederek vücudunuza alımını önleyecek bir yöntemdir. Tıpkı selülit oluşturan gizli tuzlar gibi. Dışarıdan aldığınız ürünlerin içeriklerindeki sodyum miktarları bu konu belirleyiciniz olacaktır. Yağsız ve diyet olduğunu düşündüğünüz bir ürünün içeriğindeki almamanız gereken sodyum oranının yüksekliği selülite karşı uyguladığınız programı bozabilecektir.

Dolaşım bozukluğunun tetikleyicisi sigara

Ben yediğime dikkat ederim, tuz hiç kullanmam ama yinede selülit sorunum var diyenlerin sigara ile ilişkisini gözden geçirmesi gerekir. Çünkü selülit dostları arasında gözden kaçan bir diğer önemli etken sigara kullanımıdır. Sigaranın dolaşım üzerine olumsuz etkileri vardır. Sigara içmek vücuttaki oksijen oranını azaltacağı için dolaşım problemlerine neden olur. Bu da selülitin en önemli etkenlerinden biridir.

Masaj

Selülitte özellikle etkili olan, insanın kendi yaptığı drenajdır. Bu nedenle kendi kendinize şu masajı yapın: Masaja okşama hareketleriyle başlayın. Üst uyluklara önce bir, sonra iki elinizle yumuşak bir şekilde aşağıdan yukarı doğru kalçalarınıza kadar masaj yapın. Daha sonra derinizi sıkıştırmadan, baş ve işaret parmaklarınızın arasına alın ve yoğurur gibi masaj yapın ve bu arada dizlerin iç tarafını unutmayın. Antiselülit kremlerinin dokulara etkisi, daha önce masaj yapıldığı takdirde iki kat daha fazla olur. Nedeni, lenf ve kanın harekete geçmesidir.

Duruş

Yüksek topuklar, yanlış yürüme hareketleri, kambur oturma, selülite yol açan nedenlerdir. Çünkü bunlar, toplardamarlarda ve lenf damarlarında kanın geriye doğru akışını olumsuz yönde etkilerler. Özellikle de yanlış bir oturma şeklinde, iç organlar sıkışır. Sonuçta zehirli maddeler vücuttan çabuk çıkmaz ve atık maddeler dokularda toplanır; deri gevşer, çukurlar oluşur.

Bu nedenle her zaman şunu düşünün: Karın içeri, göğüsler dışarı. Dik durma, vücudu uzatır ve daha zayıf görünürsünüz. Oturuş için de aynı şey geçerlidir: Duruş hatalarını bilinçli olarak dengelemek için sırt egzersizlerinin yararı vardır. Haftada iki kere jogging ve bisiklete binmeyle buna yardımcı olun.

Uzman Yardımı

Çeşitli etkili yöntemlerle selülit, artık kesinlikle tedavi ediliyor. Selülit tedavisinin tıbbi tedavi şekilleri şunlar:

Tıbbi Masajlar

Selülit tedavisinin en önemli ayağı masajdır. Çünkü masaj, kan ve lenf dolaşımını harekete geçirir ve dokuların taze oksijen ile dolmasını sağlar. Selülit tedavisinde etkili olan iki tür masaj vardır:

Dolaşım masajları: Kan ve lenfatik dolaşıma yöneliktir. Bu masaj, deri altı kan dolaşımını aktive ederek, dokunun canlanmasını sağlar.

Lenfatik drenaj masajları: Bu masajlar, özellikle lenf dolaşımı üzerinde etkilidir. Masajın, hem elle, hem de aletle uygulanan şekilleri vardır. Elle olan daha yüzeysel olurken, aletli masajın derinlemesine bir etkisi vardır. Her iki masaj sonunda hücrelere bolca oksijen gider ve toksinlerin vücuttan atılması kolaylaşır.

Akupunktur

Organizmanın değişik fonksiyonlarının hepsinin kumandası kulakta bulunur. Akupunktur ile bu fonksiyonlar harekete geçirilir. Bu fonksiyonların arasında su birikmesine neden olanlar da aktive edilir.

 

 

 

   
   
   


Designed by: §ie§ta