21 Ocak Dünya Sarılma Günü İçin Kollarınızı Açın

21 Ocak Dünya Sarılma Günü İçin Kollarınızı Açın

Dünya Sarılma Günü Tarihi

Dünya Sarılma Günü; Kevin Zaborney tarafından yaratılmıştır ve her yıl 21 Ocak’ta gerçekleşir. Gün ilk kez 21 Ocak 1986’da ABD’nin Michigan eyaletinin Clio kentinde kutlanmıştır.

Sarılmak; sevginin ve ilginin bir ifadesidir. Tercihimiz ve önceliğimiz elbette romantik partnerimize sarılmak olsa da bu Sarılma Günü’nde önce kendimizi ve herkesi aile, arkadaş hatta bir yabancıya sarılmaya teşvik edelim. Sessiz iletişime inanalım. Hiçbir söze gerek duymadan bir duygu kelimelerden daha yüksek sesle konuşsun. Bu yıl ki kucaklama şampiyonu siz olursunuz belki!

Sarılmanın vücudunuzun sağlığı üzerindeki 7 güçlü fiziksel ve zihinsel etkileri

1- Sarılmak güven sağlar

Sıkıca bir kucaklaşmanın besleyici dokunuşu, güven ve emniyet duygusu oluşturur. Bu, açık ve dürüst iletişime yardımcı olur. Sarılmalar; yalnızlık, stres, kaygı ve öfke duygularını iyileştiren ve bunlarla savaşan iyi  hormonların en doğal yolla salgılanmasına ve serbest kalmasına yardımcı olur.

2- Sarılmak sağlıklıdır

Bir çok farklı araştırma, sarılmanın bağışıklık sistemini güçlendirdiğini, kalp hastalığı riskini azalttığı ve ihtiyacımız olan sağlıklı hormonların salgılandığını kanıtlıyor. Kan basıncını düşürdüğünü de pas geçmeyelim. Yani sarılmak hem duygusal durumunuz için iyidir hem de fiziksel bedeniniz için. Hatta sarılmanın en iyi ilaç olduğu söylenebilir. ( Hastalanırsanız siz gene de bir hekime başvurun J) Sarılmak vücuttaki gerilimi serbest bırakarak kasları gevşetir.

Sarılmalar , yumuşak dokulara dolaşımı artırarak ağrı ve ağrıları giderebilir.

3- Sarılmak Korkularımızı Hafifletir

Korkular ve benlik saygısı üzerine yapılan bir araştırma, insan dokunuşu ile ölüm korkusunu azaltmak arasındaki bağlantıyı inceledi. Katılımcıların, bir oyuncak ayı gibi cansız bir nesneye hafifçe dokunulduğunda veya ona sarıldığında ölüme karşı daha az kaygı duydukları görüldü.

4 -Sarılmak İlişkilerimizi Güçlendirir

Sarılmak insanlar arasında yakınlığı teşvik eder ve sıcak fiziksel temas bir ilişkiyi güçlendirmek için bağ kurmamıza yardımcı olur . Bağlanma yeteneği ise bir ilişkide güçlü bir duygusal doyumun en önemli yapı taşlarından biridir. Çiftler arasında fiziksel dokunuş, ilişkide daha güvende hissetmekle ilişkilidir ve özellikle sarılma, ilişki doyumu ile bağlantılıdır . Sıcak temastan kaynaklanan oksitosin, insanların eşleri tarafından  daha fazla desteklendiğini hissetmelerini sağlar .

5- Sarılmak Özgüveni Artırır

Sarılma sırasındaki fiziksel temas, bizi sakinleştirip sadece güvende ve sevgi dolu hissettirmekle kalmaz aynı zamanda benlik saygımızı da artırır. Anne babamızdan, arkadaşlarımızdan, romantik ilişkimizden aldığımız tüm sarılmalar bizleri daha özgüvenli ve mutlu hissettirir. Bizi kendimizi sevme yeteneğimize bağlar ve değerli hissetmemizi sağlar.

6- Sarılmak Daha Genç Görünmenizi ve Hissetmenizi Sağlar

Yaşlanmaya karşı açtığınız savaşa daha fazla sarılmayı da ekleyebilirsiniz “Sarılmanın, mutluluk hormonları üzerindeki etkisi nedeniyle yaşlanma karşıtı avantajlarından faydalanabilirsiniz.

Sarılırken belirli hormonların üretimindeki artış – özellikle oksitosin ve serotonin – kişinin daha iyi uyumasına ve genel olarak daha sağlıklı ve doğru seçimler yapmasına neden olur, bu da yaşlanma belirtilerinin azalmasına yol açabilir.

Dopamin : Bireyin kendini iyi hissetmesini sağlayan zevk hormonudur. 

Serotonin: Ruh halini yükselten, kaygıyı kontrol eden ve yalnızlık duygularını azaltan antidepresan hormondur.

Oksitosin : Stresi azaltan ve kalp sağlığını artıran aşk hormonudur . Ayrıca kilo vermeye yardımcı olur, tansiyonu düşürür , hastalıklarla savaşır, libidoyu artırır, stresi azaltır ve bize rahatlık hissi verir.

7- Yeni Doğan Bebeğimizle Bağ Kurmanıza Yardımcı Olur

Bebekleriyle özellikle ten tene kucaklaşan ebeveynler, kendilerini bebeklerine daha yakın hissederler ve onların ihtiyaçlarına daha duyarlıdırlar. Çok sayıda araştırma, anne ve yenidoğan arasındaki sarılma gibi ten tene temasın, daha az ağlama, gelişmiş uyku ve azaltılmış kaygı gibi çocuk için önemli fiziksel ve psikolojik faydalar sağladığını göstermiştir. Aynı zamanda anne ile temas ederek gelişen çocuk büyüdükçe başkaları için artan empati yeteneğine sahip olur.

Elbette herkes sarılmak istemez. Bu nedenle, sarılmayanlar ya da sarılamayanların tüm bu faydaları kaçırma konunda endişelenmeleri için bir neden yok J Kendinize sarılmanın da, duygusal süreçleri yönettiği ve stresi azalttığı görülmüştür. Yeter ki Sarılın !

One thought on “21 Ocak Dünya Sarılma Günü İçin Kollarınızı Açın

Bir Cevap Yazın