Sakız Çiğnemeyi Bırakmak İçin Ciddi Sebepler

Sakız Çiğnemeyi Bırakmak İçin Ciddi Sebepler

Çantanıza bir paket nane sakızı koymadan önce iki kez düşünün.

Sakız uzun zaman önce bulundu ve bugün lezzet çeşitliliği bizleri kendine çekiyor. Nane, meyve, elmalı turta, yaban mersinli çörek ve hatta biber gibi tadı var. Sakız, bir iş görüşmesinden önce, bir pasta yedikten sonra veya ağzınız kuruduğunda nefesinizi tazelenmeye yardımcı olur. Ama göründüğü kadar zararsız değil.

Tabii ki, sakızın avantajları vardır, ancak dezavantajları da vardır, bu yüzden onları asla yutmamalısınız.

Şeker yok – çürük yok” diye düşünebilirsiniz. Böyle bir sakız yararlı olsa bile? Yine de, bu tür diş etlerinin genellikle kullanımlarının gösterdiği gibi lenfoma, tümör ve bazı kanser türlerinin ortaya çıkması ile ilişkili olduğu aspartam ile tatlandırıldığı ortaya çıkmaktadır. Yine de, sakızlarda az miktarda aspartam o kadar zararlı değildir.

Bu yapay tatlandırıcı, tükettiğiniz diğer yiyecek ve içeceklerde bulunmaktadır. Böylece, büyük bir kısmı vücudunuza girebilir.

Sakız baş ağrısına neden olabilir

Diş etinin aşırı çiğnemesi, özellikle bir kişinin yüzün bu kısmında (temporomandibular bozukluk) problemleri varsa, çene üzerinde gereksiz gerilim ve basınç oluşturur.

Küçük bir sakız çiğneme sırasında ağrıya neden olabilir ve sonuçta şiddetli baş ağrılarına yol açar.

Amerikan Diş hekimleri Birliği, sağlık sorunları olan kişilerin hiç sakız çiğnememelerini şiddetle tavsiye etmektedir. Doktorlar, sık sık çiğnemenin şu anda hiçbir semptom olmasa bile hastalıklara neden olabileceği konusunda uyarıyorlar. 

Bir sakız çiğnedikten sonra abur cubur yemek istiyorsun

Sakızın bazen iştahla başa çıkmaya ve örneğin tatlıya geçmeye yardımcı olduğunu gösteren çalışmalar vardır. Hepsi güzel, ama bir sakız çiğnedikten sonra cips gibi tuzlu bir şey istediğinizi gösteren başka çalışmalar var. Şimdi, bu sağlıklı bir meyve atıştırması değil. Araştırmacılar, nane lezzetinin meyvelerin tadını değiştirdiğine ve onları acılaştırdığına inanıyor, bu yüzden üzerlerine atıştırmak istemiyorsunuz.

Sakız şişkinliğe neden olur

Bir sakız çiğnemek, vücutta hava oluşumuna katkıda bulunur ve bu da gaz oluşumuna ve şişkinliğe neden olur. Bu hava cepleri, bir kişinin zaten irritabl bağırsak sendromu varsa özellikle ağrılı olabilir. Bu arada, doktorlar, hastalar bir sakız çiğneme alışkanlıklarını bıraktığında hoş olmayan semptomların neredeyse anında ortadan kalktığını belirtiyorlar.

Zararlı bileşenlere dikkat edin

Sakızlarda ki bazı bileşenler sadece kütle için eklenir ve kansere neden olmaz ve hayatı tehdit etmez. Sakız, tatlandırıcılar, renklendiriciler ve tatlar eklenerek balmumlarından ve reçinelerden yapılır.

Yaygın olarak kullanılan bu mumlardan biri lanolin dir. Koyun yünü kaynatılarak elde edilen bir maddedir.

Gıda endüstrisinde, gıda takviyesi E913 olarak kayıtlıdır. Tehlikeli olduğu kanıtlanmamıştır, ancak neden sakızda bulunduğunu düşünmek isteyebilirsiniz.

elitebakim

elitebakim

Her kadın Bakımlıdır ve sonsuz ilgiyi hak eder, şımartılmayı hak eder, elitebakim bu konuda sizlere ve erkeklere yardımcı olmak amacıyla kurulmuş güzel bir Blog sitesidir. Umarım zevkli vakit geçirirsiniz

Bir Cevap Yazın