Çikolata ve Kadının Gizemli İlişkisi

Çikolata ve Kadının Gizemli İlişkisi

Kadınlar ve çikolata arasında erkeklerin paylaşamadığı bir ilişki vardır. Çikolatada, kadınları bu kadar kendinden geçiren ve vazgeçilmez kılan ne var acaba? Çikolata aşkımızın ardındaki gizemi çözmek için özelliklerine biraz daha yakından bakalım…

Canımız sıkkın olduğunda bazı yiyecek türleri moralimizi düzeltebilir, sinirlerimizi sakinleştirebilir ve ruh halimizi dengeleyebilir. Çikolata gibi rahatlatıcı gıdalar, bir kadının hormonal sistemi ve beyninin düzgün şekilde işlemesini sağlayan vitaminleri sağlar. Kadınlarda özellikle adet öncesi aşermeler yaygındır ve fizyolojik olarak, döngünün bu aşamasında beyindeki “iyi hissettiren” serotonin düzeyleri düşüktür. 

Çikolata ve diğer yağlı, karbonhidrat açısından zengin gıdalar daha fazla serotonin üretimini tetikler. Aynı zamanda sakin hissetmenize yardımcı olan beyin kimyasalları olan endorfin salınımını da serbest bıraktığı söylentiler arasında.

Endorfinler, şiddetli egzersiz yaptığınızda, aşık olduğunuzda veya çikolata yediğinizde salgılanır.

Çikolatanın Vücudumuzdaki 7 Vazgeçilmez Etkisi

1 Cildinizi Korur

Bitter çikolata, cildiniz için faydalı olan bakır, demir ve magnezyum gibi maddelerle doludur. Magnezyum, cildin genç ve sağlıklı görünmesini sağlayan bir protein olan kolajen üretimini destekler . Kalsiyum gibi diğer mineraller cildin onarılmasına ve yenilenmesine yardımcı olur. 

Bazı çalışmalar, bitter çikolatada bulunan yüksek düzeydeki antioksidanların, cildi güneşin yaydığı güçlü ultraviyole ışınlarına karşı %100 koruyucu etkisi göstermese de, kan akışını iyileştirerek güneşe maruz kalan cildin yoğunluğunu ve nemini artırarak elastikiyetinde iyileşmeler görüldüğünü destekliyor.

Çikolatanın sivilceye neden olduğu yaygın kanısı ise düpedüz yanlıştır.

2 Çikolata Ruhunuzu İyileştirmeye Yardımcı Olur
Çikolata, stres azaltıcı olarak işlev gören valerik asit içerir. Bununla birlikte çikolata, iyi hissettiren hormon olarak bilinen serotonin ile dopamini düzenler ve serotonin üretimini teşvik eder. Bu hormonlar ruh halinizi yükseltebilir ve sizi enerjik hissettirebilir. . Çikolata, sizi gülümsetmenin yanı sıra ruhunuzda da olumlu etkilere sahiptir. Çikolata yedikten sonra hissedilen iyi ruh hali ve sakinlik, “mutluluk hormonları” olarak bilinen dopamin ve serotonin seviyelerindeki artışla ilişkilidir. Depresyondan muzdarip insanlar için de yararlı olabilir.

3 Çikolata Besleyicidir ve Kilo Vermeye Yardımcı Olur
Çikolata besinlerle doludur, ancak çikolata ne kadar koyuysa o kadar sağlıklıdır. Özellikle yüksek kakao içeriğine sahip bitter çikolata oldukça besleyicidir. Minerallerle yüklüdür ve makul miktarda çözünür lif içerir. Metabolizmayı hızlandırmaktan sorumlu bir besin olan çinkonun en iyi kaynaklarından biridir. Ayrıca çikolata demir, magnezyum, bakır, manganez, potasyum, fosfor ve selenyum açısından da zengindir.
Yüksek kakao içeriğine sahip bitter çikolata) sizi tok tutan ve tokluk hissi veren liflere sahiptir .

4 Çikolata Beyin Fonksiyonlarını İyileştirebilir
Bilişsel işlevinizi geliştirmenin yollarını arıyorsanız, çikolata en iyi dostunuz olsun. Bitter çikolatadaki kakao polifenolleri, antioksidan özelliklerinden dolayı beyin fonksiyonunu iyileştirme ile bağlantılıdır. Sağlıklı bireyler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, arka arkaya beş gün boyunca çikolata tüketmek beyne giden kan akışının iyileşmesine yardımcı olduğunu göstermiştir. Zihinsel bozukluğu olan yaşlılar için ise daha faydalı olabilir. Çalışmalar, kakaonun Alzheimer ve Parkinson gibi nörodejeneratif hastalıklarda faydalı olduğunu göstermiştir.

5 Çikolata  Kan Şekeri Seviyenizi Düzenler

 Bitter çikolatanın glisemik indeksi düşüktür, bu nedenle kan şekeri seviyelerini güvenli bir şekilde dengelemeye bile yardımcı olabilir. Birçok kadın ve erkeğin bazen çikolataya can atmasının bir nedeni, kan şekeri seviyelerinin düşmesi ve çikolatanın hızlı enerji için bir miktar şeker sağlamasıdır. Kendinizi özellikle öğünler arasında huysuz, sinirli, titrek ve yorgun hissediyorsanız, çikolata aşermenizin nedeni düşük kan şekeri seviyesi olabilir.

6 Tip 2 Diyabet Semptomlarını İyileştirebilir
Şeker ve diyabet birlikte iyi gitmez, ancak çikolata farklıdır. Bazı araştırmalar, ölçülü olarak bitter çikolata yemenin Tip 2 diyabet semptomlarını azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Ayrıca, flavanol açısından zengin kakao, diyabetik ve diyabetik olmayan kişilerde insülin duyarlılığını azaltabilir, kan şekeri seviyesini iyileştirebilir ve iltihabı azaltabilir. Kan akışına ve basıncına karşı düşen dirençle kalp krizi ve felç riskini azaltabilir. İnme ve kalp hastalıklarından sorumlu faktörlerden biri olan kandaki LDL veya kötü kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olabilir. 

7 Çikolata ve Adet Döngüsü
Pek çok kadın, adet dönemlerinden 7 ila 10 gün önce düşük kan şekeri, stres ve değişen hormonal seviyelere maruz kalır. Bu, adet öncesi kadınların genellikle çikolata için güçlü bir istek duymasının nedenidir.
Çikolata, kadınlarda adet döngüleri öncesinde ve esnasında eksik olabilen magnezyum gibi önemli mineraller içerir. Adet döngüsünde hormonal seviyelerin değişmesi, her türlü yemek isteğine ilham verebilir. Aslında, birçok kadın çikolatadan başka hiçbir şeyi arzulamadığını iddia eder.
Ayrıca adet sırasında artan enerji ihtiyacı da çikolata isteğini uyarabilir. Bu dönemde azalan östrojen seviyeleri bir kadını karamsar ve mutsuz hissettirebilir. Çikolata yiyen kadınlar, kendilerini daha iyi hissettirebilecek serotonin ve dopamin seviyelerinde bir artış yaşarlar.

Artık ölçüyü kaçırmadan ve suçluluk duymadan çikolatanın tadını çıkarabilirsiniz.

One thought on “Çikolata ve Kadının Gizemli İlişkisi

Bir Cevap Yazın