Cilt gözeneklerini sıkıştırmak için en etkili yöntemler

Cilt gözeneklerini sıkıştırmak için en etkili yöntemler

Her kadının hayali kuşkusuz, kusursuz ve temiz bir cilttir. Geniş cilt gözenekleri ise en can sıkıcı problemlerimizin başında gelir.
Gözeneklerin boyutu ve görünümü, genetik, cilt tipi, güneşe maruz kalma ve yaş gibi birkaç faktöre bağlıdır.
Gözenekler cildimiz için tamamen gereklidir, ancak onları daha az fark edilebilir hale getirebilmek ve görünüşlerini küçültmek mümkündür.

İşte gözeneklerinizin kusursuz görünmesini sağlayacak birkaç basit ipucu.

1. Gözeneklerinizi temiz tutun.

Gözeneklerinizi küçültmenin en kolay yollarından biri onları temiz tutmaktır. Kir ve yağ birikmesi gözeneklerinizi tıkayabilir ve büyütebilir, bu nedenle günlük olarak gözenek temizleyici ile yıkamak önemlidir. Buna bir kez vakit ayırabiliyorsanız günün sonunda, cildinizde ki kir ve makyajdan kurtulmak için uyumadan önce temizlemeye özen gösterin.

2. Ellerinizi yüzünüzden uzak tutun

Temizlik yapmıyorsanız veya başka bir cilt bakımının ortasında değilseniz, ellerinizi uzak tutun! Parmaklarınızdaki bakteriler yüzünüze bulaşabilir ve gözeneklerinize girebilir, bu nedenle yüzünüze dokunmak için harcadığınız zamanı en aza indirmek en iyisidir.

3. Cildinizi Buharlayın

Gözeneklerdeki  kalıntıları, yağları ve diğer kirleri temizlemek için büyük bir kapta sıcak su, taze kırmızı gül yaprakları, lavanta, hercai menekşe, biberiye, fesleğen ve naneyi birleştirin. Beş dakika boyunca kabın üstünü bir havlu ile örtün ve yüzünüzü yavaşça buharın üzerinde gezdirin ve 10-15 dakika havlunun altında kalın. Bu, gözenekleri temizlerken buharın yüzünüze oksijen ve nem getirmesini sağlayacaktır. Daha sonra ılık suyla durulayın ve tamponlayarak kurulayın.

4. Haftalık cilt bakım rutininize bir peeling ekleyin

Cilt bakım rejiminize düzenli peeling eklemek gözenekleri temiz tutmanın en iyi yollarından biridir. Cildi ölü hücrelerden arındırmak önemli olsa da tahriş edebilir – haftada bir ovma ideal olacaktır ancak öncesinde ısı/buhar veya sıcak bir bez sürmeyi ihmal etmeyin.

5. Cildinizi koruyun.

Yaşlandıkça, cildiniz esnekliğini kaybeder ve bu olduğunda yerçekimi cildin sarkmasına ve gözeneklerin gerilmesine neden olabilir. Sigara içmek ve bronzlaşmak gibi bazı alışkanlıklar cildinizin olması gerekenden daha hızlı yaşlanmasına neden olabilir. Su bazlı bir nemlendirici ile nemlendirerek cildinizi ve gözeneklerinizi olduğu haliyle koruyun .

6. Gözeneklerinizi açmak için kil maskesi kullanın

Kil maskeleri, gözenekleri en aza indirmenin bir başka gizli silahıdır çünkü tüm yağı dışarı atarak gözenekleri hızla açmak için çalışırlar. Yağ birikmesi ise gözeneklerinizin olduğundan daha büyük görünmesini sağlayabilir – bu nedenle kir ve yağı temizlemek önemlidir.

7. Işıltılı makyajdan kaçının

Bu, gözenekleri küçültmek için gerçek bir çözüm olmasa da , ışıltılı makyajdan kaçınmak kesinlikle genel görünümlerine yardımcı olacaktır. Işıltılı makyajı yüzün doğal olarak küçük gözeneklere sahip olan bölgeleriyle sınırlı tutun. Burun, çene gibi. Alın saç çizgisi ve göz kapakları ve daha büyük gözenekli herhangi bir alanda mat ürünler kullanın.

Doğal malzemelerle cilt bakımı nasıl yapılır?

 

Güzel ve Pürüzsüz Bir Cilt için

Bir Cevap Yazın