COVID-19 Pandemisinde Neler Yapmalıyız?

COVID-19 Pandemisinde Neler Yapmalıyız?

Dünya Sağlık Örgütü, 350 binden fazla kişinin öldüğü bir koronavirüs salgını ilan etti. Etkilenen bölgelerin vatandaşları ne yapmalı? Eğer pandemi henüz bölgenizdeki zirveye ulaşmadıysa, buna nasıl hazırlanacağınızı kesinlikle öğrenmelisiniz. Uzmanlar, yiyecek, ilaç stoklamayı ve ayrıca yeterli uyku almayı tavsiye ediyor.

Koronavirüs COVID-19’un Çin’de ortaya çıkmasından kısa bir süre sonra, kıtalara hızla yayılmaya başladı. DSÖ küresel salgının patlak verdiğini açıkladı.

Daha önce, Business Insider, koronavirüs pandemisine hazırlanmak için ne yapılması gerektiği konusunda uzman tavsiyesi topladı. İpuçları ABD için tasarlandı, ancak birçoğu evrensel ve diğer ülkeler için de ilginç olabilir. İşte uzmanların önerileri.

Pandemi başlamadan önce, iki hafta boyunca yiyecek ve diğer ürünleri stoklamanız gerekir. Bu öneri ABD İç Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılmıştır. Bölüm ayrıca fiziksel egzersizler yapmayı, bol su içmeyi ve yeterince uyumayı tavsiye etti.

Bölümün diğer ipuçları, sağlık durumu ile ilgili tıbbi kitapların elektronik kopyalarını veya elektronik versiyonlarını el altında bulundurmaktı. Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) tarafından yapılan son araştırmaya göre, koronavirüs sağlık sorunları olan yaşlı insanlar için tehlikelidir. Örneğin, kalp hastalığı olan hastalarda koronavirüsten ölüm oranı% 10’a ve diyabetli hastalarda – yaklaşık% 7’ye ulaşır.

CDC, ellerinizi düzenli olarak sabunla yıkamanızı ve alkol bazlı el dezenfektanları kullanmanızı önerir. Merkezin uzmanları gözlere, ağzına ve burnuna dokunmamanızı tavsiye ediyor. Solunum yolu hastalıkları ile ilişkili semptomların gelişmesi durumunda, CDC diğer insanları enfekte etmemek için evde kalmayı tavsiye eder.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi uzmanları, sınırlar tekrar açılsa bile, en fazla sayıda vakanın olduğu ülkelere yapılan gezilerden kaçınmaya çağırıyor. Bu ülkelerden dönerken ateşi, öksürüğü veya nefes darlığı olan kişilerin doktora görünmesi gerekir.

CDC ayrıca yüz maskelerinin kullanılmasını öneriyor. Maske takmak, tıp uzmanlarına gelince, bulaşıcı hastalıklara karşı korunmanın hiçbir zaman etkili bir yolu olmamıştır.

Queensland Üniversitesi’nden virolog Ian Mackay’a göre, bozulabilir gıdalar satın almamak, daha çok kurutulmuş meyveler, fındık, konserve balık ve sebzeler, fasulye, kahve, tahıl ve makarnaya odaklanmak en iyisidir. Uzman, ekmek, süt, yumurta ve yoğurt gibi ürünlerin satın alınmasının sadece stokları tükendiğinde mümkün olduğunu söyledi.

Blogunda Mackay, reçetesiz satılan ilaçlar, tuvalet kağıdı, çamaşır deterjanları ve evcil hayvan yemi satın almayı tavsiye etti. Ayrıca mağazaya yapılan her yolculukta birkaç ek ürün almayı önerdi.

Aynı zamanda, virolog, iki hafta boyunca ihtiyaç duyulmayacak gereksiz ürünler ve ürünler satın almamaya karşı uyardı. Bir zombi kıyamet senaryosundan bahsetmiyoruz ve büyük olasılıkla elektrik veya su kesintileri yaşamayacağız.

Bulaşıcı hastalık uzmanı Brown University’den Margaret Neal, New York Times’a bu durumda insanların en az bir ay boyunca ilaç tedarik etmeleri gerektiğini söyledi.

Elite bakim

Elite bakim

Her kadın Bakımlıdır ve sonsuz ilgiyi hak eder, şımartılmayı hak eder, elitebakim bu konuda sizlere ve erkeklere yardımcı olmak amacıyla kurulmuş güzel bir Blog sitesidir. Umarım zevkli vakit geçirirsiniz

One thought on “COVID-19 Pandemisinde Neler Yapmalıyız?

Bir Cevap Yazın