Dişlerinize Zarar Veren 6 Yiyecek

Dişlerinize Zarar Veren 6 Yiyecek

Bu yiyeceklerin bir kısmını her gün dişlerinize ciddi şekilde zarar vereceğinden emin olabilirisiniz. Diş minesini ve diş dolgularını zarardan korumak için çok uğraşıyorsan, aşağıdaki 6 besinden uzak durmanız gerekiyor.

Limon

Tüm ekşi meyveler (limon, portakal, greyfurt) dişler için zararlıdır. 10 yıldan fazla bir süre önce, bilim adamları diş minesine olumsuz etkilerini kanıtladılar. Bununla birlikte, bu ürünleri terk etmek delilik olacaktır: çok fazla vitaminleri var! ekşi olan bir şeyi yedikten sonra dişlerimizi fırçalamaya çalışırız. Ancak bunu asla hemen yapmayın, 20 dakika bekleyin, aksi takdirde asitler mineyi “aşındırır”.

Toffees

Ağızda uzun süre kalan ve dişlere yapışabilen lezzetli ve yumuşak her şey (kahve, karamel, lolipop, tatlı), Streptococcus mutans bakterilerine ilk önce diş minesini yok eden şekeri aside dönüştürmek için yeterli zaman verir ve sonra diş maddesine ulaşır. 

Gazlı içecek

Kimse soda içmeye hayır demez, ancak diş hekimleri bu durumda yüksek sesle bağırıyor: Sodalı içeceklere genellikle limon asidi de eklenir. Bunun diş minesine ne kadar zararlı olduğunu biliyoruz.

Spor içecekleri

Bir çoğu spor içeceklerinin sağlıklı yaşam tarzı ile eş anlamlı olduğunu düşünüyor. Sporcuların her zaman beslenmelerine dikkat ettikleri söylenir. 

Bu tür içecekler genellikle daha fazla içmeye, kaybedilen enerjiyi daha hızlı doldurmaya ve vücudu dehidrasyondan kurtarmaya zorlayan şekerler içerir. Egzersizden 20 dakika önce ve egzersiz sırasında alınması önerilir. 

Tuzlu kraker ve çubuk kraker

Birçok kişi tarafından sevilirler. Bununla birlikte, kurabiyeler üzerindeki büyük tuz parçaları emayeyi çizer ve sıklıkla dişler arasında sıkışır ve iltihaplanmaya neden olur.

Patlamış mısır

Mağazada satılan hazır patlamış mısır özellikle tehlikelidir: genellikle pratikte çiğnenemeyen aşırı pişmiş mısır parçaları içerir. İçerisinde kalan mısır dolgusu sert olduğu için dolgulara ve hatta dişlerinize veda etmeye hazır olun.

Elite bakim

Elite bakim

Her kadın Bakımlıdır ve sonsuz ilgiyi hak eder, şımartılmayı hak eder, elitebakim bu konuda sizlere ve erkeklere yardımcı olmak amacıyla kurulmuş güzel bir Blog sitesidir. Umarım zevkli vakit geçirirsiniz

2 thoughts on “Dişlerinize Zarar Veren 6 Yiyecek

Bir Cevap Yazın