Doğal Malzemelerle Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? Doğal Bakım Önerileri Nelerdir?

Doğal malzemelerle cilt bakımı nasıl yapılır? Parlayan bir cilt için doğal bakım önerileri nelerdir?

Kimyasallar olmadan, mutfağınızda ve buzdolabınızda kolayca bulunabilecek doğal malzemelerle parlayan bir cilt her kadının hayalidir. O zaman bu hafta sonunu kendinize ayırın ve ışıl ışıl parlayan bir cilt için doğal malzemelerle kendi yüz paketinizi hazırlayın.

 İşte her zaman özlemini çektiğiniz o canlı ve ışıltılı cildi elde etmenize yardımcı olabilecek bazı doğal cilt bakımı ipuçları .

Gül suyu

Gül suyu, cildi temizleme ve arındırma konusunda tüm cilt tipleri için uygun olan en iyi doğal toniklerden biridir. Arındırıcı etkisi sayesinde gözenekleri derinlemesine temizler.

Yaşımız ilerledikçe cildimizde beliren kırışıklıklara gerekli bakım yapılmadığında giderek artar ve derinleşir. Saf gül suyu, zengin içeriği sayesinde cildin esnek yapısını koruyarak bu kırışıklıkların ve ince çizgilerin görünümünü azaltmaya yardımcı olur.

Antibakteriyel özelliği sayesinde iltihapları azaltır, oluşan sivilcelerin geçmesinde ve yeni oluşacak sivilcelerin önlenmesinde etkin rol oynar. 

Gül Suyu Cildiniz İçin Nasıl Kullanılır?

Gül suyunu bir sprey şişesinde saklayın ve günde iki kez kullanın. Pamuk yardımıyla da kullanabilirsiniz. Cildi yatıştırmaya ve sakinleştirmeye, ph seviyelerini dengelemeye ve cildin elastikiyetini onarmaya yardımcı olacaktır.

Yoğurt

Yoğurt, cildimiz için iyi olan laktik asit bakımından zengindir. Yoğurt cildimizi nemlendirir, kırışıklıkları ve ince çizgileri azaltır. Ayrıca bronzluk ve koyu halkaların hafiflemesine yardımcı olur. Cildin elastikiyetini artırır ve parlak kalmasını sağlar.

Yoğurt ayrıca güneş yanıklarını yatıştırmaya yardımcı olur. Akne gelişimini engeller.

Yoğurt Cildiniz İçin Nasıl Kullanılır?

Pamuk kullanarak doğrudan cilde uygulayabilir, 10 ila 15 dakika beklettikten sonra soğuk suyla yıkayabilirsiniz.

Ayrıca yoğurt; limon, zerdeçal, yulaf, bal gibi malzemelerle çeşitli yüz paketleri hazırlanarak ta cildimizde güvenle kullanılabilir. 

1 çay kaşığı zerdeçal, 1 yemek kaşığı yoğurt ve 1 tatlı kaşığı limon suyunu karıştırın. Cildinize sürdükten sonra iyice kurumasını bekleyin. Ardından ılık su ile yıkayın. Bu maske kırışıklıklarınızı giderecektir.

 

Muz

Muz cildimiz için idealdir. Cildi sıkı ve genç tutmaya yardımcı olan C vitamini, Potasyum, A ve B vitaminleri açısından zengindir. Cildimizi nemlendirir ve güçlü yaşlanma karşıtı etkilere sahiptir. İnce çizgileri ve kırışıklıkları önlemeye yardımcı olur.

Muz Cildiniz İçin Nasıl Kullanılır?

Bir muzu ezin, cildinize uygulayın ve 15 ila 20 dakika bekletin. Daha sonra ılık su ile yıkayınız. 1 adet olgun muz, 1 tatlı kaşığı bal ve limon suyu kullanarak da yüz maskesi yapabilirsiniz.
Muz kabukları ayrıca cilt tonumuzu ve koyu halkaları aydınlatmaya da yardımcı olur. Muz kabuklarını nazikçe cildinize sürün. 10 ila 15 dakika bekletin ve ardından suyla yıkayın.

Zeytinyağı

Zeytinyağı cilt için bir antioksidan görevi görür. Cildin erken yaşlanmasını önlemeye yardımcı olur. Güneşe maruz kaldıktan sonra cilde zeytinyağı sürmenin kansere neden olan hücrelerle savaştığı ve zeytinyağının cilt hasarını onardığı bilinmektedir.

Zeytinyağı Cildiniz İçin Nasıl Kullanılır?

Her gece yatağa girmeden önce birkaç damla zeytinyağı alın ve tüm yüzünüze ve boynunuza uygulayın. Yaklaşık iki ila üç dakika boyunca yukarı yönde masaj yapın. Şimdi bir havluyu ılık suya batırın, fazla suyu sıkın ve bir dakika kadar yüzünüze ve boynunuza koyun. Havluyu tekrar ılık suya batırın ve yüz ve boyundaki fazla yağı nazikçe tampon yaparak alın.

Ayrıca Cilt Bakımı Kategorimize bakabilirsiniz.

Önemli Uyarı: Yukarıda sıralanan ürünlere karşı alerjiniz olabilir, eğer alerjiniz yoksa kullanabilirsiniz, Alerji testiniz yok ise Doktora danışmadan kullanmayınız.

3 thoughts on “Doğal Malzemelerle Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? Doğal Bakım Önerileri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın