Düşük Libido Nedir? Libidoyu Yükseltmenin Yolları Nelerdir?

Düşük Libido Nedir? Libidonuzu Yükseltmenin Yolları Nelerdir?

Libido nedir?

Libido, Sigmund Freud tarafından ortaya atılan, insanın ana sorun kaynağı olarak görünen, bastırılmış duyguları insan benliğinde ateşleyen terimdir. TDK sözlükte “İnsanın davranışlarının temelini oluşturan cinsel içgüdü” olarak tanımlanır.

Cinsel dürtü veya libido, bir kişinin cinsel bağlantıyı ne kadar arzuladığını tanımlar. Cinsel dürtüsü yüksek olan birinin sıklıkla seks hakkında düşünmesi ve sıklıkla cinsel aktiviteye girmesi muhtemelken düşük cinsel dürtüsü olan biri, cinselliği çok sık düşünmeyebilir.

Cinsel dürtünün yaşam boyu değişmesi normaldir. Günlük hayatın stresi, kullanılan ilaçlar, fiziksel sağlığınızla ilgili sorunlar veya ilişki sorunları gibi pek çok şey dürtünüzü düşürebilir.

Düşük cinsel dürtü, her yaştan, cinsiyetten ve ilişki türünden insanı etkileyebilecek yaygın bir sorundur. Partnerlerin cinsel dürtüleri arasında bir uyumsuzluk olması, kendiniz için normal kabul ettiğiniz beklentilerin ve gerçekliğinizin uyuşmaması romantik bir ilişkiyi zorlayabilir. Her yaşta sağlıklı ve mutlu bir cinsel yaşama sahip olmak herkesin hakkıdır.

Neyse ki, libidonuzu geliştirmek ve mutlu olduğunuz daha tatmin edici bir cinsel yaşama ulaşmak için deneyebileceğiniz tavsiyelerimiz var.

Stresi azaltmak, eşinizle flört etmek için zaman ayırmak ve alkolü ölçülü kullanmak gibi yaşam tarzı değişiklikleri, düşük cinsel dürtüyü iyileştirmenin başlıca yollarıdır. Diğer yollarına da bir göz atın.

Stresle başa çıkın

Stresi yönetmenin sağlıklı bir yolunu bularak, vücudunuzun gevşemesine yardımcı olabilirsiniz. Yoga ve Meditasyon, stresle başa çıkmanın harika bir yoludur.
Sizi neyin tahrik ettiğini daha iyi anlayarak, performans kaygısını bırakarak ve diğer yöntemler arasında olumsuz beklentiyi azaltarak cinsel dürtünüzü artırabilirsiniz. Ve çikolata en çok bilinen afrodizyaklardan biridir, kişinin mutlu ve daha az stresli hissetmesini sağlar.

Egzersiz yapın

Cinsel dürtü eksikliğinizin olası bir nedeni, egzersiz eksikliği olabilir. Egzersiz, sağlığınızı korumak için önemlidir. Kalbiniz ve kaslarınız için yaptığınız egzersizin kanın kalbinize olduğu kadar cinsel organlarınıza da aktığını unutmayın.

İster yoga, ister koşu ister en sevdiğiniz sporu yapın, egzersiz ücretsiz olarak faydalanabileceğiniz harika bir doğal libido güçlendiricidir. .

Partnerinizle açık ve dürüst konuşun

İlişkinizde düşük cinsel dürtü ile uğraşıyorsanız, partnerinizle açık ve dürüst bir konuşma yapın. Deneyimleriniz, ihtiyaçlarınız ve arzularınız hakkında daha fazla konuşmak, uyumsuz cinsel dürtüler arasındaki boşluğu kapatmayı çok daha kolaylaştır. İletişim, partnerinizi dünyanıza daha derinden dahil eder.
Belki uzun bir ön sevişme istersin ya da biraz edepsiz konuşmayı denemek istersin. Açık olun.

Aşk hayatınızı canlandırın

Rutin seks hayatınızdan sıkılıyorsanız, libido sorunlarına yol açabilir. Cinsel repertuarınıza yeni bir şeyler ekleyerek aşk hayatınızı renklendirmeyi deneyebilirsiniz.
Cinsel istek karmaşıktır ve birçok şey onu etkileyebilir, bu nedenle eşlerin kendilerinin olduğu kadar birbirlerinin cinsel iştahını neyin artırdığını veya söndürdüğünü anlamaları önemlidir. İkinizin de denemek isteyeceğiniz şeyleri keşfetmek için arzularınızın bir listesini yapın.

Yeterince uyuyun

Yetersiz uyku, libidoyu etkileyen başka bir yaşam tarzı faktörüdür . Hormon salgılanması vücudun iç saati tarafından kontrol edilir ve uyku düzenleri muhtemelen vücudun cinsiyetle ilgili belirli hormonları ne zaman serbest bırakacağını belirlemesine yardımcı olur. Erkekler için yeterince uyumak testosteron seviyesini artırabilir.
Hem erkekler hem de kadınlar için, yatağa girdiğinizde yorgun hissetmek, birkaç dakika önce sahip olabileceğiniz libidoyu yok eder. Yeterince uyumak, cinsel dürtünüzü arttırmada önemli bir rol oynar.

2 thoughts on “Düşük Libido Nedir? Libidoyu Yükseltmenin Yolları Nelerdir?

Bir Cevap Yazın