Düzenli makyaj yapmanın cildime verdiği zararlar nelerdir?

Düzenli makyaj yapmanın cildime verdiği zararlar nelerdir?

Birçoğumuz makyaj yapmayı seviyoruz ve makyaj bize özelliklerimizi vurgulama ve kusurları gizleme özgürlüğü verdiği için kendimizi makyajlı iken daha iyi hissediyoruz. Maskara, ruj, fondöten, eyeliner gibi ürünler pek çok kişinin olmazsa olmazı. Makyaj sevginiz çok anlaşılır olsa da, her gün uygulamak cildinize zarar verebilir.

Her gün makyaj yaparsanız ne olur?

Makyaj ürünleri dünyadaki hemen hemen her kadın tarafından kullanılmaktadır. Peki bu kadar önemli bir şey cildimize nasıl zarar verebilir? Bu makale, makyajınızın cildinizi nasıl etkilediğini anlamanıza yardımcı olacaktır.
Aşağıda, günlük makyaj yaptığınızda ortaya çıkabilecek olası yan etkileri listeledik

Sivilce ve akne

Makyajın en yaygın yan etkilerinden biri sivilcedir. Ciltte çok fazla makyaj yapmak, özellikle yağlı ciltler gözenekleri tıkar ve siyah nokta ve sivilce gibi şeylerin oluşmasına neden olur. Bu öncelikle makyaj ürünleri düşük kalitede olduğunda ortaya çıkar.

Alerjik reaksiyon

Birçok makyaj ürünü benzer görünse de içindeki malzemeler farklılık gösterir. Bazı bileşenler cildinize uymuyorsa, cildinizde hasara neden olabilir. Bununla birlikte, birçok güzellik ürünü zararlı kimyasallarla yüklüdür. Paraben ve SLES içeren bu kimyasallar alerjik reaksiyonları tetikleyebilir. Cildinizi iltihaplı ve tatsız hale getirebilirler. Günlük makyaj yapıyorsanız, cildiniz zararlı kimyasallara maruz kalır.

Göz enfeksiyonları

Göz çevreniz diğer bölgelere göre daha ince ve hassastır. Göz altı, koyu halkaları kapatmak için temel ve kapatıcı katmanları kullanır. Makyajınızdaki herhangi bir zararlı bileşen gözlerinize ciddi şekilde zarar verebilir. Çoğu durumda, küçük bir tahriş edici ciddi bir göz enfeksiyonuna yol açabilir.
Kirpiklerde çok fazla rimel olması ve kirpiklerin uygun şekilde temizlenmemesi, onu enfeksiyonlara yol açan bakterilerin üreme alanı haline getirebilir. Yatmadan önce makyajı çıkarmamak da koyu halkalara yol açar.

Ciltte renk değişiklikleri

Nemlendiriciler, güneş kremleri, tonerler gibi birçok cilt ve güzellik ürünü ağartıcı maddeler içerir. Makyaj cildinize nefes alacak alan bırakmaz. Kirlilik, toz vb. gün boyunca cildinize yerleşir. Bu nedenle, serbest radikaller kolajenin zayıflamasına ve cildinizin koyulaşmasına neden olur. Çünkü makyaj cilt için bir bariyer görevi görür. Cildinize oksijen girmesini engelleyerek ciltte renk bozulmasına, lekelenmeye, kızarıklığa ve hatta bazı durumlarda çillere neden olabilir.

Erken yaşlanma

Makyajın kendisi doğal yaşlanma sürecine zarar veremez. Ancak parabenler, propilen vb. maddeler doğal yaşlanma sürecine karşı çalışır. Tüm bu bileşenler cildinizde birikir, yağları yakalar ve altlarında terler. Sonuç olarak, kopmalar, tahriş ve tıkanma meydana gelir. İnce çizgiler ve kırışıklıklar gibi işaretler sonunda yüzünüze yerleşir. Makyaj sırayla bu kusurları gizlemek için kullanılabilirken, uzun vadede ters etki yapabilir ve cildin donuk ve düzensiz görünmesine neden olarak erken yaşlanma izlenimi verir.

Doğru ve Cildime uygun Makyaj Nasıl yaparım ?

Doğal ve Kusursuz Makyaj Nasıl Yapılır ?

 

Bir Cevap Yazın