En İyi 10 Yaşlanma Karşıtı Gıda

En İyi 10 Yaşlanma Karşıtı Gıda

Tabii ki, pek çok faydalı ürün var. Ancak, bazıları ebedi gençler için özellikle iyidir.

Şimdiden on tanesini yazalım:

  1. Kabak çekirdeği
  2. Domates
  3. Yağlı balıklar (somon, somon, sardalye, ringa balığı, uskumru)
  4. Kakao veya bitter çikolata
  5. Badem
  6. Maydanoz
  7. Limon
  8. Zencefil kökü
  9. Pancar
  10. Tereyağı

Günümüzün en acil sorunlarından biri aşırı kilo. Yemeğin sadece kalori, protein, yağ ve karbonhidrat olmadığını unutmaya başladık. Yiyecekler her şeyden önce vücut tarafından ihtiyaç duyulan bir miktar element ve lif içerir. Bu, enerji uğruna mideyi dolduran sadece lezzetli (ya da çok değil) bir madde değildir. Sağlık, güzellik, gençlik ve uzun ömür dahil olmak üzere bize çok daha fazlasını verebilir ve vermelidir.

Tüm vücut hücreleri sürekli değişiyor. Rejenerasyon kesintisiz gerçekleşir. Araştırmacılar, yedi yılda bir hücrelerin tamamının tamamen yenilendiğini söylüyor. Bu, teorik olarak sonsuza kadar yaşayabilir, genç kalabilir.

Bu çok cazip, ama inanmak zor. Ve hepsi gün boyu kuluçka makinesinde yatmadığımız için, ama vücudumuzu aktif olarak yok etmeye devam ediyoruz. Nasıl? Yanlış havayı soluruz, yanlış besleniriz, ki bu gıda olarak kabul edilmemelidir (işlenmiş gıdalar ve kimyasal olarak işlenmiş gıdalar). Dahası, farklı süper kremler uyguluyoruz, alkol içiyoruz, duman ve bunun gibi bir çok etken mevcut.

Hepimiz hava kalitesinin biraz değiştiği biliyoruz ve aynı gezegende yaşıyoruz. Her zaman bir bardak alkol almıyoruz. Ne kadar uğraştığımızdan bağımsız olarak, modern dünyadaki ev veya diğer kimyasallardan tamamen kaçınamayız. Bunu yapmanın tek yolu ıssız bir adada yaşamaya gitmek olabilir. 🙂

En basit yöntem, zararlı maddelerle savaşmak ve rejenerasyonu hızlandırmak için diyetinize mümkün olduğu kadar sağlıklı yiyecekleri dahil etmektir.

1. Kereviz

Kerevizin zenginliği: kereviz A, B1, B2, B6, B9, C, magnezyum, demir, fosfor, fenolik asitler ve amino asitler bakımından zengindir.

Neden iyi: kereviz en kullanışlı sebzelerden biri. Vücuttaki fazla sıvıyı temizler ve uzaklaştırır. Kereviz suyu alkalileşir ve antiinflamatuar bir etki oluşturur. Ek olarak, kereviz, hipertansiyon, uyku bozuklukları ve hatta kanser gibi hastalıkların tedavisinde önler ve yardımcı olur.

EK BİR BONUS: AFRODİZYAK ANLAMINA GELİR, BU YÜZDEN HER İKİ CİNSİYETTE DE LİBİDOYU ARTTIRIR.

Dozaj: haftada iki veya daha fazla iki kez 400-500 ml meyve suyu. Ayrıca kereviz, salatalar ve sıcak yemekler için mükemmeldir.

2. Avokado

Zengin: E vitamini, lutein, zeaksantin, D-mannoheptuloz.

Neden iyidir: hiçbir meyve veya fındık avokado kadar E vitamini içermez. E vitamini güçlü bir antioksidandır ve hasarlı cildi geri yüklemek için özel bir özelliğe sahiptir. Avokado, cildimizin nemi muhafaza etmesine ve karotenoidlerin asimilasyonunu sağlamasına yardımcı olan tekli doymamış yağ asitleri bakımından zengindir. D-mannoheptuloz dermisi olumlu yönde etkiler ve cildi erken kırışıklıklardan koruyan kollajen seviyelerini arttırır. Dahası, avokado yaşlılık lekelerini azaltan antioksidanlar bakımından zengindir.

Dozaj: Haftada üç kez 0.5-1 avokado. Salatalara ekleyin, smoothies yapın, dip sos yapın (guacamole).

3. Yeşil çay

Zengin olan: polifenoller ve kateşinler.

Neden iyi: cildi çevrenin zararlı etkilerinden koruyan harika bir antioksidan. Kan basıncı üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir ve strese direnmeye yardımcı olur. Yeşil çayın olumlu etkisi, genlerimizle “iletişim kurabilecek” ve vücudumuzun strese ve havadan gelen tütün ve kirliliğin zararlı etkilerine karşı koyabilecekleri polifenoller ve kateşinlerle belirlenir. Düzenli olarak yeşil çay içerseniz, daha önce ortaya çıkan cilt hasarlarını tedavi edebilir (kırışıklıklar, güneş ışığından kaynaklanan cilt hastalıkları ve ciltte açılmış kılcal damarlar).

Dozaj: günde iki bardak yeşil çay. Daha az kafein içeren veya içermeyen çeşitleri seçin.

4. Nar

Zengin: C vitamini, potasyum, B5 vitamini, ellagitannin, kateşinler, antosiyaninler.

Neden iyi: Bu, yiyecekler arasındaki en güçlü antioksidanlardan biridir. Cildi serbest radikallerden ve oksidatif stresten korur. Nar vücutta kanser, kalp hastalığı ve enflamatuar süreçleri önler.

Dozaj: haftada üç kez bir bardak nar taneleri veya günlük şekersiz 50 ml meyve suyu. Tohumlar salata ve tatlılarda üst kısım olarak kullanılabilir. Sadece meyve suyu çok fazla şeker içerdiğinden, kepekli tahıllar yemek daha iyidir.

Ek Bir Bilgi: Nar taneleri bağırsakları temizler.

Zengin içeriği: likopen, beta-karoten, elastin, çeşitli vitaminler ve mineraller, su.

Neden iyidir: karpuz vücudu sıvı ile doyurur. Karotenoidler cildimizi korur ve C ve B2 vitaminleri serbest radikallerle savaşır. Karpuz ödemle yardımcı olur ve toksinleri vücuttan uzaklaştırır. Tohumları protein, mineral ve esansiyel yağ asitleri bakımından zengindir.

Dozaj: kişinin isteğine göre. Özellikle sıcakken mevsiminde karpuz yiyin.

Yararlı bir fikir: yüzün cildini temizlemek ve rengini yenilemek için yüzünü karpuz kabuğu ile (iç tarafı) silebilirsiniz.

6. Ispanak

Zengin: folik asit, C vitamini, demir, karotenoidler.

Neden iyi: ıspanak, kırışıklıkların oluşmasını engelleyen birçok antioksidan içerir. Karotenoidler cildi korur ve güzelliğini korur.

Dozaj: haftada üç kez 200-300 gram ıspanak. Salata ve tatlılar için uygundur.

7. Yaban mersini

Ne bakımından zenginler: antosiyaninler, resveratrol.

Neden iyiler: yaban mersini en güçlü antioksidanlardan biridir. Bu meyveler, kırışıklıklara ve mat tenine yol açan oksidatif stres ile savaşır. Antosiyaninler dermis ve kollajeni etkiler ve onları oksidatif strese karşı korur. Yaban mersini derisinde bulunan Resveratrol, gerçek yaşlanma karşıtı maddedir. Ayrıca siyah üzümlerde ve kırmızı şaraplarda bulunur. Yaban mersini egzama ve kırışıklıklar için gerçekten yeri doldurulamaz bir üründür.

Doz: kişinin isteğine göre (çok büyük dozlar kabızlığa neden olabilir). Yaban mersini, tatlılar, salatalar ve tatlılar için uygundur.

YARARLI BİR FİKİR: KIŞIN DONMUŞ YABAN MERSİNİ SATIN ALABİLİRSİNİZ. ORMAN YABAN MERSİNİ ÇİFTLİKTE YETİŞTİRİLENDEN DAHA FAYDALIDIR.

8. Yumurtalar

Zenginlikleri: mükemmel oranda dokuz esansiyel amino asit, B12 vitamini, lutein, zeaksantin ve kolin.

Neden iyiler: yumurtalar hücre onarımı ve doku oluşturma için gerekli olan yüksek kalitede protein içerir. Beynimiz ve sinir sistemimizde, stresin etkilerini azaltan kolin ve B12 vitamini gerekir. Yumurtalarda bulunan kükürt bileşikleri, vücudumuzun, iltihabı azaltan ve hücrelerde yaşlanma sürecini yavaşlatan kendi antioksidan glutatyonunu üretmesine yardımcı olur.

Bu özelliklerin organik yumurtalarda en iyi şekilde ortaya çıktığını unutmayın; Ayrıca, uzun bir ısıl işleme tabi tutulmamalıdırlar. Bu nedenle, vücudu gençleştirmek için yumuşak haşlanmış yumurta yemek daha iyidir.

Dozaj: günde bir yumurta.

9. Zeytinyağı (soğuk preslenmiş)

Zengin: yağ asitleri, polifenoller ve antioksidanlar.

Neden iyidir: iltihap önleyici etkiye sahiptir. Cildi çevrenin zararlı etkilerinden korur. Zeytinyağı hassas veya ince cilde ve rosacea’ya (cilt hastalığı) sahip kişiler için idealdir. Kalp hastalığını ve kan damarlarıyla ilgili sorunları önler.

ORGANİK SOĞUK PRESLENMİŞ YAĞIN SEÇİLMESİ ÖNEMLİDİR.

Dozaj: Günde 1-2 yemek kaşığı.

10. Havuç

Zenginlikleri: karotenoidler, beta-karoten, lif, A, K ve C vitaminleri.

Neden iyiler: Havuçlar savaşarak hücre hasarını önler. Cilde güzel bir altın rengini verir (özellikle güneş mevsiminde).

Dozaj: günde bir veya daha fazla havuç.

Havuç yağı ile yemek daha iyidir. Örneğin, bir avuç fındık veya soğuk sıkılmış bitkisel yağ ile (salatalarda, meyve suyunda ve sıcak yemeklerde). Bu şekilde, havuçtan elde edilen besinler vucudumuz daha iyi özümseyecektir.

Sağlıklı kal!

Elite bakim

Elite bakim

Her kadın Bakımlıdır ve sonsuz ilgiyi hak eder, şımartılmayı hak eder, elitebakim bu konuda sizlere ve erkeklere yardımcı olmak amacıyla kurulmuş güzel bir Blog sitesidir. Umarım zevkli vakit geçirirsiniz

3 thoughts on “En İyi 10 Yaşlanma Karşıtı Gıda

Bir Cevap Yazın