Eski Sevgilimi Unutmak İçin Ne Yapmalıyım?

Eski Sevgilimi Unutmak İçin Ne Yapmalıyım?

Her başarısız ilişki acı verir. Hiçbir fiziksel şiddetin veremeyeceği şekilde canımızı acıtabilir. Hatta bazı ayrılıklar kayıpla eş değerdir. 

Bazıları “Bekle, zaman her şeyin ilacıdır” diyecektir. Oysa eylemsiz beklemek yeterli değildir. Gerçekten iyileşmek ve devam etmek istiyorsanız, zamanın her şeyi iyileştirmesine izin verirken gereksiz acılardan kaçınmak için bir strateji oluşturmak  daha akıllıca olacaktır. 

O nedenle, bu 8 adımlı eylem planının daha hızlı iyileşmenize ve eski sevgilinizi unutmanıza yardımcı olması için buradayız.

  1. Kendinize İyileşmek İçin Zaman Tanıyın

Eski sevgilinizi unutmak için kendinizle baş başa kalabileceğiniz bir zaman yaratın. Bu duygularınızı çözmenize, gerçekten neler yaşadığınızı düşünmenize ve bu kederle başa çıkmanın bir yolunu bulmanıza olanak tanır. Bazı günler suçluluk hissedebilir, diğer günler öfke hissedebilir, bazen çok özleyebilir ya da nefret yüklü olabilirsiniz. Tüm bu duyguların akmasına izin verin. Muhtemelen içinizde çok şey oluyor ve yalnız zaman geçirmek, tüm bunları çok daha iyi organize etmenize yardımcı olacaktır.

Hepimizin yas süresi ve şekli farklıdır,‘’ hala mı’’ diye soranlara aldırmayın ve endişe etmeyin. Hatta cevap bile vermeyin! Yasınızı yaşayın, bastırmayın ve ertelemeyin.

İnsanların hayatına devam etmeye çalışırken yaptığı en büyük hata, agresif partiler, aşırı içki içme ve çılgınca alışveriş gibi maddi manevi kendine zarar veren kontrolsüz faaliyetlerin içine düşmektir. Size zarar verecek işlevsiz eylemler yerine kendinizi dinleyin.

 

  1. İlişkiyi ya da Sevgilinizi İdealize Etme Tuzağına Düşmeyin

Gerçeği görmeye çalışın. İlişkiniz mükemmel olmasa bile, bir ayrılıktan sonra, zor kısımları unutmaya, ilişkinin en iyi kısımlarını romantikleştirmeye ve eski sevgililerimizi idealize etmeye meyilliyizdir.

Geçmişi yüceltmek yerine, ilişkinin başarısız olmasına neden olan tüm unsurların bir listesini yapmayı deneyin. Eski sevgilinizin tutumunu ve kusurlarını düşünün. Aynı zamanda kendi eksiklerinizin ve hatalarınız da bir listesini yapın ki, elinizde kazandığınız bir şey olsun. Belki birbiriniz için doğu kişiler değildiniz belki de doğru zaman değildi. Daha iyisini yapabileceğinizi bilin. Kötü bir aşama, daha iyi ve daha mutlu bir gelecek inşa etmek için fırsat yaratır. Bunu değerlendirin.

  1. Hem Direkt Hem de Dolaylı Olarak Onu Takip Etmeyi Bırakın

Bir ayrılıktan sonra, muhtemelen eski sevgilinizin günün herhangi bir saatinde ne yaptığını merak etmeye devam edebilirsiniz. Alışkanlıklar bir süre yakanızı bırakmaz ve her zaman aklınızın geri planındadır.

Sosyal medya sayesinde nerede olduklarını öğrenmek ise son derece kolay. Ancak onu takip etmek sizi sadece daha çok üzecek ve endişelendirecektir. Sürecin uzamasına izin vermeyin. Bir ayrılıkla başa çıkmanın en iyi yolu, siz hazır olana kadar sosyal medya hesaplarından uzak durmaktır.

     4. Onunla Anılarınızı Tekrarlayarak Vakit Harcamayın

Güzel anıları yaşatmak iyidir, hatta sağlıklıdır. Ancak, bir ilişkiden yeni çıkmışsanız bu iyi bir fikir olmayabilir. Hala seviyor olsanız da tetikleyicilerden uzak durmakta fayda var.

Toksik bir ilişki söz konusu olduğunda, iyi yanları hatırlamak sizi yalnızca geçmişte kapana kıstırır ve ilerlemenizi engeller.

Duygusal dağınıklığı ortadan kaldırın ve sizi hapseden her şeyi yok edin, bağışlayın veya saklayın. Cep telefonunuzdaki romantik e-postaları, metinleri, sesli notları ve hatta fotoğrafları dahi silin. İlişkiyi hatırlamanı sağlayan bir şeye her baktığında, bitirmenin bir hata olup olmadığından şüphe edeceksin. Eski sevgilinizi özleyecek ve tekrar bir araya gelmeyi hayal etmeye başlayacaksınız, ancak yeni gerçekliğiniz kapınızı çalacak. Buna izin vermeyin.

Yatak odanızı yeniden düzenleyin, hatta odanızda devrim yapın. Yeni çarşaflar, aksesuarlar, perdeler yatak odanızı yeniden revize edin.. Eski hatıralardan ve kokulardan kurtulun ve alanınızı yeniden sizinki gibi hissedin. Artık onun olmadığını kabul etmek işinizi kolaylaştıracktır.

     5. Hala Duygularınız Varsa Arkadaş Olmaya Çalışmayın

Bir ayrılıktan sonra eski sevgilinizle arkadaş kalabildiyseniz o zaman asla gerçekten aşık olmadığınız söylenir.

Ayrıldıktan sonra eski sevgilinizi görmeye devam etmek için arkadaş olmaya çalışıyorsanız, bu size düşündüğünüzden daha fazla zarar verir. Arkadaşlık çok özel bir ilişkidir ve art niyetlerle kullanılmamalıdır.

Elbette arkadaş kalarak ta devam edebilirsiniz hayatınıza ama bu yeni formun sağlıklı sürdürülebilmesi için her iki tarafın da duygularının kalmadığından emin olmak gerekir.

 

    6. Dışarı Çıkın ve Aktif Olun

Yalnız kalmak istediğini anlıyoruz ve buna saygı duyuyoruz. Herkes kendisiyle biraz yalnız vakit geçirmeyi hak eder. Önemli olan bu süreyi kontrol edebilmektir.

Hazır hissettiğinizde dışarı çıkın, Arkadaşlarınızla sosyalleşin. Arkadaşlar bugünler için can simididir. Açık havanın tadını çıkarın, mevsime aldanmadan yürüyüş yapın, zihniniz çok rahatlayacaktır. Ayrıca egzersiz yapmak, güneş ışığı ve temiz hava daha sağlıklı olmanıza yardımcı olacak ve vücudunuzu iyi hissettirecektir. 

Yakında, kalbiniz de daha iyi hissetmeye başlayacaktır. Yeter ki izin verin.

   7. Kendinizi Geliştirin

Yeni bir tutku keşfedin. Aylardır denemek istediğiniz o yeni hobiye neden başlamıyorsunuz? Belki dans dersleri almak, bir enstrüman çalmaya başlamak, bir kitap kulübüne kaydolmak ya da ille de evde kalacaksanız her gün yeni bir tarif denemek.

 Belki de yeni tutkunuz olarak kucaklayabileceğiniz gizli bir yetenek bulacaksınız.

Bir şey için gönüllü olmakta şahane bir seçenektir. Bir hayır kurumunda gönüllü olun ya da değerli bir amaca zaman ayırmanın diğer sayısız yolunu araştırın. Sadece seni meşgul etmekle kalmayacak, zamanını ve enerjini eski sevgilini düşünmekten çok daha değerli bir amaca yönlendirmiş olacaksın.

Ayrıca kendinizi geliştirdikçe, önceki ilişkinin gölgelediği özgüveni de yeniden inşa edeceksiniz. Kendinize güvenmek size belirli bir denge sağlar. 

Kendinize yapacağınız her türlü yatırım, geçen zamanın sancısından sizi arındıracaktır.

   8. Kendinize Aşık Olun

Sen kimsenin sana hissettiremeyeceği kadar özelsin. Değerinizi önce kendiniz bilin ve bunu kendinizden esirgemeyin. Eski sevgilinize dikkat etmek ve kendinizi sonuna kadar şımartmak için kendinizi görmezden geldiğiniz tüm zamanları telafi edin. Kendinizle sağlıklı bir ilişki kurmak, sizi güçlü kılacak ve hayatta ilerlemenizi kolaylaştıracaktır.

Eğer biri sana sevildiğini hissettiremiyorsa, bunu kendin yap. En iyi versiyonuna odaklan.

Kendi kraliçen ol. 

Ayrılıklar kimse için kolay değildir. Zorlanıyor olabilirsiniz ama geçeceğini unutmayın. Bir iradenin olduğu yerde, her zaman bir yol vardır. Size duygusal destek verecek kimse olmasa da, yalnız olsanız bile ayrılığın üstesinden gelmenin bir yolunu bulacaksınız. İlişkinin mümkün olan en kısa sürede bittiğini kabul etmek, iyileşmeye doğru ilk adımdır.

Tünelin ucunda her zaman ışık vardır. Yeter ki görmek isteyin!

3 thoughts on “Eski Sevgilimi Unutmak İçin Ne Yapmalıyım?

Bir Cevap Yazın