Gıda ve İlaç Etkileşimleri

Gıda ve İlaç Etkileşimleri

Hastalandığımızda ve bir doktor tarafından reçete de verilen ilaçları almaya başladığımızda, yemeyi ve içmemize özen göstermeliyiz. Ancak bazı ilaçların belirli gıdalarla kombinasyonu terapötik etkiyi kötüleştirebilir veya tamamen nötralize edebilir.

İyi beslenme, ilaçların etkisini artıran ve iyileşme sürecini kolaylaştıran ek bir terapötik faktör olarak işlev görebilir.

Antibiyotikler

Antibiyotikler en “çelişkili” ilaçlar arasındadır. Süt ve süt ürünlerini antibiyotiklerin etkisini neredeyse tamamen nötralize ettiği için diyetinizden hariç tutmalısınız. Alkolden vazgeçmelisin. Daha fazla meyve, sebze ve ot yiyin. Asidik gıdalardan geçici olarak uzak durun – bazı meyveler, gazlı içecekler, meyve suları, şarap ve sirke kullanılarak hazırlanan yemekler.

Antidepresanlar

Antidepresanlar monoamin oksidaz inhibitörleri içerir, bu nedenle onları eski peynirler, küflü peynirler, lahana turşusu, soya sosu, sığır eti ve tavuk ciğeri, kurutulmuş balık ve et, yoğurt, incir, kuru üzüm ve ekşi krema ile birleştirmemek daha iyidir. Tüm bu ürünler monoamin oksidaz inhibitörleri ile kombinasyon halinde kan basıncını önemli ölçüde artırabilen tiramin içerir.

Not: antidepresanlar alırken, kategorik olarak alkolden, özellikle kırmızı şaraptan kaçınmalısınız.

Antikoagülanlar

Antikoagülanlar (kan sulandırıcı) kızılcık suyu, meyve içecekleri ve çoğu kızılcık ile birleştirilemez. Bu kombinasyon iç kanamaya neden olabilir.

Aspirin

Aspirin almak, az miktarda protein, yağ ve karbonhidrat içeren yemekler yiyin, aksi takdirde ilacın etkisi yarıya indirilebilir. Aspirin ile kombine edildiğinde midenin güçlü tahrişine neden oldukları için narenciye sularını kullanmayın.

Ağrı kesiciler

Ağrı kesici ilaçların füme gıdalarla birleştirilmesi tavsiye edilmez, çünkü ilacın tüm faydalı etkisini ortadan kaldırır.

Hormonal ilaçlar

Metabolizma üzerinde bir etkiye sahiptir, bu nedenle komplikasyonları önlemek için süzme peynir ve diğer süt ürünlerini, ayrıca kuru kayısı, balık, kuru üzüm, çilek ve kabakları yemelisiniz (bu gıdalar çok fazla protein, potasyum ve vitamin içerir).

Demir takviyeleri

Onları almak, kahve, çay, un ve tatlılar, süt ürünleri ve fındıklardan vazgeçmeniz gerekir. Tüm bu ürünler vücudun demiri emmesini zorlaştırır.

Klonidin

Klonidin (kan basıncını düşürür) alkol ile birleştirilemez. Alkollü içecekler ilacın uyguladığı etkiyi nötralize eder, bu da basıncında ani bir sıçramaya neden olabilir.

Not: Klonidin alkolle birlikte alındığında, bilincinizi kaybedebilirsiniz (bu etki, suç kroniklerinde ve filmlerinde görmüş olabileceğiniz bazı dolandırıcılarda kullanılır).

Diüretikler

Potasyumun vücuttan çıkarılmasına katkıda bulunurlar. Rezervlerini yenilemek için yeşil bezelye, ıspanak, kayısı, pancar, soğan, patates, elma, muz ve havuç yemelisiniz.

Not: Diüretikler meyan kökü veya meyan kökü ile birleştirilmemelidir (meyan özü balgam söktürücü karışımları ve kök kaynatma müshil ve diüretik olarak kullanılır). Meyan kökü içinde bulunan maddeler vücuttaki glukokortikoidlerin ve mineral kortikoidlerin inaktivasyonunu engeller. Ayrıca, diüretiklerle birleştirildiğinde meyan kökü, sıvı atılımının artmasına (dehidrasyona neden olabilir) ve potasyuma (kaslar tahrip olabilir) neden olur.

Romatizma ilaçları

Bu ilaçlar mukozal gastrointestinal sistem üzerindeki etkileri açısından çok agresiftir. Bu tür ilaçları alırken sıkı bir diyete sadık kalın: çiğ sebze ve meyveler, kızarmış yiyecekler ve mantarlar, et ve balık suyu tüketin.

elitebakim

elitebakim

Her kadın Bakımlıdır ve sonsuz ilgiyi hak eder, şımartılmayı hak eder, elitebakim bu konuda sizlere ve erkeklere yardımcı olmak amacıyla kurulmuş güzel bir Blog sitesidir. Umarım zevkli vakit geçirirsiniz

3 thoughts on “Gıda ve İlaç Etkileşimleri

Bir Cevap Yazın