Göğüslerinizi Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?

Göğüslerinizi Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?

Hepimiz meme kanserinin tehlikelerinin farkındayız. Bulunan 10 yumrudan 9’u kanserli olmasa da, göğüslerinizi düzenli olarak kontrol etmeniz ve şüpheli bir şey bulursanız hemen doktorunuza gitmeniz inanılmaz derecede önemlidir.

Çoğumuza sık sık göğüslerimizi düzenli olarak kontrol etmemiz gerektiği söyleniyor. Yine de, bunları nasıl etkili bir şekilde kontrol edeceğinizden emin olamayabilirsiniz veya bunu rutininizin bir parçası yapmayı unutabilirsiniz. İşte göğüslerinizi nasıl doğru bir şekilde izleyeceğiniz ve haftalık rutininizin bir parçası haline gelmesini nasıl sağlayacağınızla ilgili bazı önemli ipuçları.

Göğüslerinizi Nasıl Kontrol Edersiniz?

Göğüslerinizi kontrol etmek söz konusu olduğunda, topak aramanın doğru ya da yanlış yolu yoktur. Önemli olan, herkes farklı olduğu için göğüslerinizi bireysel olarak tanımanızdırGöğüsler şekil, boyut ve kıvam bakımından değişebilir. Ayrıca adet döneminiz boyunca değişebilir, bu da adet görmeden önce göğüsleriniz için neyin ‘normal’ olduğunu bilmenizi gerekli kılar. Örneğin, adet döngünüz sırasında hassas ve ‘yumrulu’ göğüsler normal olabilir. Menopoz sonrası göğüslerde çok daha yumuşak ve daha az yumrulu veya sert hissedilir.

Göğüslerinizi Kontrol Etmek İçin En İyi İpuçları
 • Göğüslerinizi tanıyın ve sizin için neyin normal olduğunu öğrenin
 • Düzenli olarak göğüslerinize bakın ve hissedin
 • Göğüslerinizin görünümünde veya hissinde fark edebileceğiniz değişikliklerin farkında olun
 • Bu değişikliklerden herhangi birini herhangi bir gecikme olmaksızın Dr’nize bildirin
 • 50 yaşın üzerindeyseniz, düzenli göğüs taramalarına katıldığınızdan emin olun.
Düzenli Olarak Dikkat Edilecek Göğüs Değişiklikleri

Göğüslerinizi kontrol ettiyseniz ve aşağıdaki değişikliklerden herhangi birini fark ettiyseniz, en kısa sürede randevu için doktorunuzla görüşmelisiniz.

Göğüslerinizin şeklinde, boyutunda veya ana hatlarında bir değişiklik

  • Göğüslerinizin üzerinde veya çevresinde deride buruşma veya çukurlaşma
  • Yeni bir yumru
  • Göğsünüzde veya koltuk altınızda kalınlaşma veya engebeli bir alan
  • Meme ucunuzda iyileştirici görünmeyen kırmızı, nemli bir alan
  • ‘Süt gibi’ olmayan herhangi bir meme akıntısı
  • Meme başı bölgesinden kanama
  • Meme ucunuzun pozisyonunda herhangi bir değişiklik veya meme başı çevresinde kızarıklık
  • Memede ağrı veya rahatsızlık, özellikle tek göğüste ise veya geçmeyen yeni bir ağrı ise
Değişiklikler Nasıl Kontrol Edilir
 1. İyi aydınlatılmış bir odada aynanın önünde soyunarak durun. Kollarınız yanınızdayken göğüslerinize iyice bakın ve görünümlerinde herhangi bir değişiklik olup olmadığına bakın.
 2. Meme bölgesinde herhangi bir yara, pozisyon değişikliği veya soyulma olup olmadığını dikkatlice kontrol edin.
 3. Ellerinizi kalçalarınızın üzerine koyun ve göğüs kaslarınızın gerilmesi için sıkıca bastırın. Bir yandan diğer yana dönün ve göğüslerinizin dış kısmına bakın.
 4. Aynanıza doğru eğilerek omuzlarınızı ve dirseklerinizi öne doğru yuvarlayarak göğüs kaslarınızı daha da sıkın. Göğüsleriniz öne doğru düşerken, konturlarında veya şeklinde herhangi bir değişiklik olup olmadığına bakın.
 5. Ellerinizi birbirine kenetleyin, başınızın arkasına koyun ve ellerinizi öne doğru bastırın. Göğüslerinizin dış alanını incelemek için tekrar bir yandan diğer yana dönün. Sınırı kontrol etmek için göğüslerinizi elinizle kaldırın.
 6. Başparmağınızı ve işaret parmağınızı meme ucunuzu çevreleyen dokuya yerleştirin. Meme ucunuzun ucuna doğru yavaşça dışarı doğru çekin ve herhangi bir akıntı olup olmadığına bakın. Diğer memede tekrarlayın.
Elite bakim

Elite bakim

Her kadın Bakımlıdır ve sonsuz ilgiyi hak eder, şımartılmayı hak eder, elitebakim bu konuda sizlere ve erkeklere yardımcı olmak amacıyla kurulmuş güzel bir Blog sitesidir. Umarım zevkli vakit geçirirsiniz

Bir Cevap Yazın