Güzel Olmak için ilk Kural Güzel Kokmaktır

 

Çiçeksi notalarla sevimli, baharat kokularıyla gizemli ya da meyvemsi kokularla canlı… Her kokunun insanlarda çağrıştırdığı farklı bir özellik vardır. Üstelik nasıl koktuğunuz, en az nasıl göründüğünüz kadar önemlidir.

Bakımlı olmak, sadece iyi görünmek anlamına gelmez. Nasıl göründüğünüz kadar, nasıl koktuğunuz da önem taşır. Bu yüzden kozmetik dünyasında makyaj malzemelerinin bile kokulu olanları piyasaya sürüldü. Kokulu rujlar, dudak parlatıcıları hatta kokulu allıklar bile var. Yani sadece parfümle değil, vücudumuza sürdüğümüz selülit kreminden tutun da vücut losyonuna kadar pek çok üründe koku karşımıza çıkıyor. Lavanta, vanilya, çilek… Üstelik aromaların da her zevke göre olanı var. Kozmetik dünyası, koku konusunda bu kadar hassasken, özellikle bahar aylarında ‘mis’ gibi kokmamak kabul edilemez bir hal aldı. Bu nedenle vücut losyonu hatta el kremi alırken bile aromalı olanını seçmek, yaz aylarında kokunuzla fark edilmenizi sağlayacak…

 

TARİHTE KOKU…
Aslında koku, günümüz kozmetik dünyasının bir vazgeçilmezi olsa da tarihi çok eskilere dayanıyor. Koku, ilk kez MÖ 5000 yıllarında Yunan, Mısır ve Roma uygarlıkları tarafından kullanılmış. Mısır’da zenginler mumyalarına öteki yaşamlarında da güzel koksunlar diye çeşitli aromatik yağlar eklerlermiş. Yunan imparatorluğunda ise güzelliklerine önem veren kadınlar, vücutlarını her gün aromatik yağlarla ovarlarmış. Parfümün bugünküne en yakın hali ise 14. yüzyılda kötü kokuları örtmek için Fransızlar tarafından kullanılmış. Daha sonra ise kokular farklı çeşitleriyle, insanları baştan çıkaran önemli bir bakım ürünü haline geldi.

FARKLILAŞAN KOKULAR
Kokular, çiçek, oryantal, baharatlı ve çiçek olmak üzere dört gruba ayrılır:

  • Çiçek kokuların başlıca maddeleri, orkide, limon çiçeği, yasemin, zambak gibi çiçeklerdir.
  • Baharatlı kokular, karanfil notalarını taşır. Daha çok esmer tenlilere yakışır.
  • Meyve kokularının en çok kullanılan bileşenleri ise şeftali, portakal, mandalina ve limondur. Yaz için bu kokular idealdir.
  • Oryantal kokular vanilya, misk ve amber içerir. Akşam saatleri için bu tarzdaki kokuların tercih edilmesi daha uygundur.
  • Çilek kokusu aşkı temsil eder. Genelde karşı cins, çilek kokusundan etkilenir. Kavun ise arkadaşlığı temsil eder. Kavun kokan duş jellerini ve vücut losyonlarını daha çok genç kızlar tercih eder.
  • Lavanta kokusunun rahatlatıcı özelliği vardır. Bu yüzden pek çok spa ve otelde lavanta kokusu kullanılır. Lavanta aromalı duş jellerinin, duşta rahatlamaya yol açtığı da bilinen bir gerçektir.
  • Kokular tene göre değişiklik gösterir. Sarışınlar daha çok çiçek ve meyve kokularını, esmerler baharatlı kokuları tercih etmelidir. Kumrallar ise parfüm seçiminde daha geniş seçeneklere sahiptir.
  • Koku seçimi mevsimlere göre de değişiklik gösterir. Kışın daha şekerli, vanilyalı ve baharatlı kokular ön plana çıkar. Yazın ise daha hafif, çiçek ve meyve kokuları tercih edilmelidir.

NE KADAR KALICI?
Parfümün kalıcılığı, içeriğindeki alkol oranıyla orantılıdır. Vücut losyonlarındaki kokuların kalıcılığı ise tenin yapısına göre değişir. Kuru ciltler, kremi daha çabuk emdiği için yağlı ciltlere oranla daha şanssızdır. Kremlerin kokusu yağlı ciltlerde daha uzun süre etkisini sürdürür.

eşil: Tazelik
Yeşil, tazelik, saflık ve doğallığın rengi olarak kabul edilir. Eğer sizin favori renginiz yeşilse, turunçgil ailesinden limon, portakal, greyfurt gibi aromaları ya da lavanta, sedir gibi ağaçsı notaları tercih edebilirsiniz.

Kırmızı: Aşk
Kırmızı, aşkın ve enerjinin rengidir. Duygularını çok yoğun yaşayan insanlar genelde kırmızıyı tercih eder. Kan basıncının hızlanmasına ve adrenalin salgısının artmasına neden olan kırmızı nabzı da yükseltir. Kırmızıyı seven insanlar dikkat çekici olarak tanımlanır. Koku literatüründe göre ise kırmızıyı baharatlı kokular simgeler.

Mavi: Huzur
Mavi denilince pek çok kişinin aklına ilk olarak deniz ve gökyüzü gelir. Yani mavi, ferahlığın, huzurun ve rahatlığın rengidir.

Pembe: Neşeli
Pembe renk neşeyi simgeler. Çiçeksi kokulardan gül, yasemin ve orkide pembe düşkünlerini en iyi anlatan aromalardır.

Hangi koku ne zaman kullanılmalı?
Ofiste:
Koku, kadınların gizli silahı olarak kabul edilir. ABD’de Duke Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, koku sürmek özgüvenin artmasına da yol açar. Bu nedenle işyerinde hangi esansı kullandığınız çok önemlidir. Huzur veren ve moral yükselten çiçeksi kokular, işteki performansın yükselmesine neden olur.

Sporda: Spor yaparken temiz kokan ve canlandırıcı etkisi olan kokular tercih etmek gerekir. Lime olarak da bilinen yeşil limon kokulu vücut kremleri, spor yaparken kullanmak için idealdir. Çünkü bu koku, tene serinlik hissi kazandırır ve temizliği çağrıştırır.

Gündüzleri: Gündüz şekerli kokular yerine, meyvemsi ya da çiçeksi kokular tercih edilmelidir.

Geceleri: Geceleri vanilya, karamel, çikolata gibi şekerli kokular rahatlıkla kullanılabilir. Bu iddialı aromalar, gündüz için biraz ağır kaçabilir.

Elite bakim

Her kadın Bakımlıdır ve sonsuz ilgiyi hak eder, şımartılmayı hak eder, elitebakim bu konuda sizlere ve erkeklere yardımcı olmak amacıyla kurulmuş güzel bir Blog sitesidir. Umarım zevkli vakit geçirirsiniz

Bir Cevap Yazın