Hızlı Saç Uzatmak İçin 4 Yoga Mudrası

Hızlı Saç Uzatmak İçin 4 Yoga Mudrası

Saç boyu bir yılda değişmez mi? Saç uzaması için bu 4 yoga mudrasını deneyin

Sağlıklı, tatlı ve gür saçlar, gençliğin genellikle hafife alınan bir armağanıdır. Bununla birlikte, biz yaşlanmaya başladıkça saçlar, uygun şekilde bakım yapılmadığı takdirde kalınlığını ve parlaklığını kaybeder. Ne de olsa, her şey gelişmek ve  kendini korumak için beslenmeye ihtiyaç duyar. Saçlarınız için de durum böyle. Ne kadar çok önemserseniz, o kadar sağlıklı kalacaktır. Bununla birlikte, günümüz dünyasında bu kadar çok kadının profesyonel ve ev içi sorumluluklarıyla uğraşırken, kendilerine bakmanın geri planda kaldığını da anlıyoruz.

Stresle dolu bu hızlı yaşam tarzında siz de saç dökülmesi yaşıyor musunuz? Kendinize ne kadar sıcak yağ masajı yaparsanız yapın, saç büyümeniz bodur mu?  Tüm bu sorulara cevabınız evet ise, o zaman sizin için bir çözümümüz var – yoga mudraları. Saç büyümesine yardımcı olan yoga asanalarını duymuşsunuzdur. Saçlarınızı büyütmenize yardımcı olabilecek, vücuttaki enerji akışını harekete geçiren el hareketleri anlamına gelen belirli mudralar vardır. Saç buklelerinizin büyümesine yardımcı olmak için düzenli olarak hangi mudraları uygulamanız gerektiği hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Yoga Mudraları nelerdir?

Hindistan’da yüzyıllardır uygulanan yoga, günümüzde farkındalığın ve zindeliğin sembolüdür. Bugün dünya çapında hayranlar kazanan yoga, vücudu sağlıklı tutmaya yardımcı olan duruşlara ve nefes egzersizlerine sahiptir.
Yoganın asanaların yanı sıra çeşitli problemler için inanılmaz derecede etkili olan mudraları da vardır. Peki, yoga mudraları nelerdir? Basitçe söylemek gerekirse, yoga mudraları, fizyolojik rahatsızlıkları hafifletmek için vücudu iyileştirebilen ince enerji noktaları olarak hareket eden el hareketleridir. Kalıcı etkileri olan mudralar, parlak ve sağlıklı saçlar elde etmenize yardımcı olmanın basit bir yolu olabilir .

Yoga Mudraları Saç Büyümesine Nasıl Yardımcı Olur?

Yogaya göre insan vücudu beş elementten oluşur – Agni (ateş), Jal (su), Vaayu (hava), Prithvi (toprak) ve Akash (uzay). Bu elementlerde bir dengesizlik olduğunda, sonuç genellikle saç anomalileri şeklinde olabilir.
Mudralar el hareketleridir ve işe yararlar çünkü parmaklarımız bu beş elemente sahiptir. Böylece ellerimizi ve parmaklarımızı kullanarak yoga mudralarını denediğimizde enerji akışı oluşturur. Mudralar , vücuda besin tedarikini tetikleyen, saçı kalınlaştıran ve besleyen kan akışını arttırır.
Bazı mudralar ayrıca hücrelerde prana’yı geri yükler ve bu da saçın grileşmesini önlemeye yardımcı olur. Mudralar, toprak elementlerini yenileyerek saç dokularını güçlendirir, böylece saç kırılma endişelerini giderir. Bu nedenle, belirli mudraları düzenli olarak uygulamak saç köklerini güçlendirmeye, saç dökülmesini azaltmaya, kuru saç derisini beslemeye ve saçı daha kalın hale getirmeye yardımcı olur.

Saç Uzatma için 4 Yoga Mudrası

İster bir bankta oturuyor olun, ister evden çalışıyor olun, burada deneyebileceğiniz saç uzatmak için bazı mudralar var. Uzun vadede daha sağlıklı saçlara sahip olmanıza yardımcı olurlar.

 

1. Prithvi mudra

Prithvi, vücudumuzda bulunan toprak elementini sembolize eder ve bu nedenle, saç büyümesi için bu mudra aynı elementi teşvik etmeye yardımcı olur. Prithvi mudra vücuttaki toprak elementini teşvik etmenin yanı sıra vücuttaki ateş elementini azaltır, saç dokularını canlandırır ve böylece saç büyümesine yardımcı olur.

Nasıl yapılır?

* Vajrasana veya padmasana gibi rahat bir pozisyonda oturun.
* Gözlerini kapat ve birkaç derin nefes al.
* Ardından, elinizin yüzük parmağını baş parmağınıza doğru kıvırın.
* Yüzük parmağınızın ucunu baş parmağınızın ucuna değdirin.
* Diğer üç parmağınızı uzatın.
* Bunu iki elinizle yapın.
* İki elinizi de üst uyluklarınıza koyun ve zihninizi ‘Om’ zikrine odaklayın.
* Bu mudrayı her gün 35 dakika uygulayın.

Prithvi mudra’dan en iyi şekilde yararlanmak için parmaklarınızı uzatmaya zorlamayın. Yüzük parmağınızın ve baş parmağınızın uçlarına hafifçe bastırın, böylece daha iyi konsantre olmanıza yardımcı olur. Sessiz bir yerde pratik yapın ve uygun şekilde odaklanmak için dikkat dağıtıcı şeylerden uzak tutun.

2. Prasanna mudrası

Balayam yoga olarak da bilinen Prasanna mudra, saç büyümesine yardımcı olmak için kullanılan en yaygın tekniktir. Saç büyümesi için bu mudra, kafa derisindeki kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur ve saç köklerine oksijen akışını arttırır, böylece size kalın ve sağlıklı kilitler verir.
Bu çamurda, esasen çivileri birbirine sürtün. Saç kökleri tırnak yataklarındaki sinir uçlarına bağlı olduğundan, tırnakları birbirine sürtmek kafa derisine kan akışını uyarır, böylece saçların yeniden büyümesini teşvik eder.

Nasıl yapılır?

* Ellerinizi göğüs hizanıza getirin ve başparmağınızı dışarıda bırakarak iki elin parmaklarını içe doğru kıvırın.
* Hızlı bir yukarı-aşağı hareketle, tırnakları kuvvetlice birbirine sürtün.
* 10 dakika boyunca buna devam edin. Önemli saç problemleriniz varsa, bunu 20 dakika boyunca yapın.

3. Vaayu mudra

Adından da anlaşılacağı gibi, saç büyümesi için bu mudra Vaayu elementi üzerinde çalışır. Bu mudrayı uygulamak, vücuttaki fazla Vaayu veya havayı serbest bırakır, böylece vücuttaki hava elementinin şiddetlenmesinden kaynaklanan rahatsızlıklardan kurtulma sağlar. Bu çamur aynı zamanda zihin üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahiptir ve kaygının saç dökülmesinin nedenlerinden biri olduğu söylenir . Böylece, mudra uygulamak endişenizi yatıştırır, böylece süreçte saç dökülmesini azaltır.

Nasıl yapılır?

* Vajrasana veya Padmasana gibi rahat bir pozisyonda oturun.
* Avuç içleriniz tavana bakacak şekilde ellerinizi uyluklarınızın üzerine koyun.
* Sırtınızı dik tutarak gözlerinizi kapatın ve derin, rahat nefesler alın.
* Şimdi, işaret parmağını, ucu başparmağın tabanına gelecek şekilde katlayın.
* 15 dakika bu pozisyonda kalın. Ayrıca 30 dakikaya kadar uzatabilirsiniz.

İstenilen sonuçları elde ettikten sonra, vücuttaki Vaayu elementlerinin dengesizliğine ve çeşitli rahatsızlıklara neden olabileceğinden, bu mudrayı saç büyümesi için uygulamaya devam etmeyin. İşaret parmağına çok fazla baskı uygulamaktan kaçının ve enerji akışını engelleyeceğinden vücudunuzu gergin tutmayın.

4. Prana mudra

Üç parmağı içeren bu mudra, saç büyümesi için vücuttaki hayati enerjiyi arttırır. Prana hayat demektir ve bu mudra hayatı temsil ettiği için daha üstün olarak kabul edilir. Düzenli olarak prana mudra uygulamak, enerjinin vücutta serbestçe akmasını sağlar. Ayrıca toprak elementini teşvik ederek saçların güçlenmesine ve uzamasına yardımcı olur.

Nasıl yapılır?

* Prana mudra yapmak için, Padmasana, Vajrasana veya Sukhasana gibi meditatif bir pozda yere oturun.
* Konsantrasyonu artırmak için sırtınızı düz tutun ve gözlerinizi kapalı tutun.
* Ardından, başparmağın ucunu yüzük parmağı mudra yoga ve serçe parmağın uçlarıyla birleştirin ve bunu iki elinizle yapın.
* Kalan işaret ve orta parmakları düz ve hafifçe gergin tutun.
* Etkisini hissetmek için mudrayı 20-25 dakika tutun.

Doğal Saç Rengine Nasıl Geri Dönebilirim?

Saç Kırıkları Neden Olur? Saç Kırıkları Nasıl Onarılır?

2 thoughts on “Hızlı Saç Uzatmak İçin 4 Yoga Mudrası

Bir Cevap Yazın