Kışın Pürüzsüz ve Nemli Bir Cilt İçin 10 Etkili Yöntem

Pürüzsüz ve Nemli Bir Cilt İçin 10 Etkili Yöntem

Soğuk hava cilt için zorlayıcıdır. Soğuk havalar ve kuru hava, ciltte rahatsız edici derecede kuru ve kaşıntılı bir his bırakabilir. Sadece kuru hava değil, aynı zamanda iç mekan ısıtması cildin nemini daha da tüketir. Egzama veya sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıkları da bu soğuk ve kuru aylarda daha hızlı tetiklenir. Cilt sağlığı sadece görünüm için değil, daha da önemlisi cilt vücudun temel görevlerinin çoğunu yerine getirdiği için önemlidir.

Havalar soğuduğunda, cilt tedaviniz için her zamanki cilt bakımı alışkanlıklarınızda bazı güncellemeler yapmanız gerekebilir.

İşte bahar gelene kadar çatlama ve kızarıklığı azaltmaya ve cildinizi sağlıklı ve rahat tutmaya yardımcı olacak bazı ipuçlarımız var.

Bu ipuçlarıyla cildinizi kışa dayanıklı hale getirin!

Ayrıca “Doğal malzemelerle cilt bakımı nasıl yapılır? Parlayan bir cilt için doğal bakım önerileri nelerdir?” konumuza bakabilirsiniz.

1. Cildinizi tanıyın

Cildinizi düzenli olarak muayene etmeniz ve yeni benler veya oluşumlar ve mevcut büyümelerdeki değişiklikleri not etmeniz önemlidir. Değişen, kaşınan, kanayan veya iyileşmeyen lezyonlar da alarm sinyalleridir. Bütün yaz güneşten korunma konusunda dikkatli davranmış olsanız bile, sonbahar, kış ve ilkbaharda cildiniz konusunda dikkatli olmaya devam etmeniz önemlidir. Koruyucuları yaz- kış rutininizin bir parçası haline getirin.

2. Doğru beslenin ve susuz kalmayın

Cildinizi içten dışa hafifçe nemlendirmek mümkün olabilir. “Su gibi bol miktarda sıvı tüketerek vücudu susuz bırakmamak, kuruluğu önlemek için diyet yoluyla yapabileceğiniz en ideal yollardan biridir. İşlenmiş gıdalardan ve şekerlerden kaçınmak ve temel vitaminler , mineraller ve yağ asitleri açısından zengin gıdaları tüketmeye özen göstermek vücudu ve cildi sağlıklı tutacaktır.

3. Günlük olarak  cildinizi sık sık nemlendirin

Kış aylarında nemlendirici kullanmak, cildinizde ihtiyaç duyulan nemi hapsetmeye yardımcı olabilir. Daha kalın merhemler veya krem bazlı nemlendiriciler, normal ve kuru ciltler için losyonlardan daha iyidir. Hassas bir cildiniz varsa, kokusuz veya lanolin içermeyen bir nemlendirici seçin. En iyi sonuç için nemlendiriciyi banyodan hemen sonra cildiniz hala nemliyken uygulayın.
Karite yağı, zeytinyağı, jojoba yağı veya mineral yağı olanları arayın.

4. Cildinizi temizleyin, ancak aşırıya kaçmayın

Çok fazla temizlik cildin doğal nem dengesini yok eder. Uzun, sıcak duşlardan kaçının. Sıcak su, doğal yağları cildinizden uzaklaştırabilir. Kısa ılık duşlar alın ve tahriş etmeyen, deterjan içermeyen bir temizleyici ile banyo yapın. Banyo ve duş sürenizi 10 dakika ile sınırlayın. Cildi nazikçe kurulayın.
Hemen ardından kalın bir krem veya vazelin tipi nemlendirici uygulayın.

5. Güneş kremini ihmal etmeyin

Kış güneşinin de cilt için tehlikeli olabileceğini unutmayın. Güneş kremi sadece sıcak yaz ayları için değildir. Kış güneşi, kardan gelen parıltıyla birleştiğinde cildinize ciddi şekilde zarar verebilir. Kışın bile, uzun süre dışarıda olmayı planlıyorsanız, çıkmadan yaklaşık 30 dakika önce yüzünüze ve ellerinize güneş kremi uygulayın. Gün içinde de tekrar etmeye özen gösterin. Güneş ışığına aşırı maruz kalmak cildin erken yaşlanmasına ve cilt kanserine neden olabilir.

6. Cildinizi rüzgardan koruyun 

Uygun, Rahat, Tahriş Etmeyen ve sizi rüzgardan koruyan giysiler giyin.
Yüzünüzü kapatmaya özen gösterin. Petrol bazlı bir dudak kremi kullanın. Petrol içeren cilt koruyucular ve seramidli kremler de etkilidir.

7. Aşırı soğuktan kaçının

Soğuk havalar bazı insanlarda cilt bozukluklarına veya donmalara neden olabilir. Ellerinizde veya ayaklarınızda ağrı veya ülserasyon ile birlikte renk değişiklikleri olursa hemen bir doktora görünün. Bir parmak veya ayak parmağında duyu kaybının ardından aşırı ağrı geliştirirseniz, donma olabilir.

8. Kış bronzlaşmasına hayır deyin

Bronzlaşma yatakları ve suni güneş lambaları her zaman cilde zarar verir ve cilt kanserine yol açabilecek hücre hasarına neden olur. Yaz ışıltınızı korumak istiyorsanız, kendi kendine bronzlaştırıcılar cildi kurutabileceğinden, ekstra nemlendirici ile birlikte bronzlaştırıcı kullanın.

9. D vitamini takviyesi alın 

Yaz aylarında, günlük güneşe maruz kalmanın bir sonucu olarak doğal D vitamini üretiminiz artar, ancak kış mevsiminde bu maruziyet azalır. Vitamin takviyeleri almak, tüm yıl boyunca önerilen miktarda D vitamini almanızı sağlayabilir.

10. Dermatoloğunuza görünün

Bir dermatolog görmek iyi bir yatırımdır.
Kalıcı kuru cilt, pullanma, kaşıntı, kızarıklık veya sizi endişelendiren cilt büyümeleriniz varsa, dermatoloğa gitmekten çekinmeyin. Bir uzman cilt tipinizi analiz edebilir, mevcut cilt bakım rejiminizdeki sorunlara en iyi çözümü sunabilir.

Güzel ve Pürüzsüz Bir Cilt için” konumuza bakabilirsiniz.

One thought on “Kışın Pürüzsüz ve Nemli Bir Cilt İçin 10 Etkili Yöntem

Bir Cevap Yazın