Küçük Prens ’ten en güzel ve anlamlı alıntılar

Küçük Prens’ten en güzel ve en anlamlı alıntılar

Dünya edebiyat tarihinin en önemli eserlerinden olan Küçük Prens, Fransız yazar ve pilot Antoine de Saint-Exupéry tarafından yazılan ve 1943’te yayımlanan masalsı bir kitaptır. Roman yüzlerce dile çevrilmiş ve dünya çapında yaklaşık 300 milyon kopya satarak onu yayıncılık tarihinin en çok satan kitaplarından biri haline getirmiştir.

Eserde, genç bir prensin uzayda yolculuğunun sevilen klasik hikayesi, yalnızlık ve kayıp, aşk ve dostluk hakkında derin bir hikaye anlatılır.
Küçük Prens bir çocuk kitabı gibi görünse de, anlattıklarıyla yediden yetmişe herkesin okuması gereken nadide eserlerden biridir.

Küçük Prens kitabının en felsefik sözlerini sizler için derledik.

*Belki de gökyüzü insanlardan uzak olduğu için bu kadar güzel

*Bütün yetişkinler bir zamanlar çocuktu… ama çok azı bunu hatırlıyor.

*İnsanlar hayal etmekten yoksundurlar. Onlar sadece kendilerine söylenenleri tekrar edip dururlar.

*“İnsanlar mı?” dedi. “Sanırım onlardan altı ya da yedi tane var. Birkaç yıl önce görmüştüm. Ama nerede olduklarını kimse bilemez. Rüzgâr sürüklüyor onları. Kökleri yok, bu yüzden de yaşam onlar için güç.”

*Bir gün, kırk dört kez güneşin batışını izledim… Bilirsin… insan çok üzgün olduğunda gün batımını sever.

*Sana ait olanı bu kadar önemli yapan, onun için harcadığın zamandır.

*Ama kendini beğenmiş adam onu duymadı. Kibirli insanlar övgüden başka bir şey duymazlar.

*Kendini yargılamak, bir başkasını yargılamaktan çok daha zordur. Eğer kendini iyi bir şekilde yargılamayı başarırsan bu, senin gerçek bir bilge olduğunu gösterir.

*Dünyadaki en güzel şeyler görülemez, dokunulamaz, kalple hissedilir.

*Sahibi olmayan bir elmas bulursan, o elmas senindir. Sahibi olmayan bir ada bulursan, o ada senindir. Bir buluş yaparsan patentini alırsın, buluş senin olur. Madem ki yıldızlara sahip olmak benden önce kimsenin aklına gelmedi, o zaman yıldızlar benimdir.

*Sevmez olur muyum seni,” dedi çiçek. “Sevgimi anlamadınsa suç bende.”

*Siz tıpkı tilkinin benimle karşılaşmadan önceki hali gibisiniz. Dünyadaki binlerce tilkiden yalnızca biriydi o ama ben onunla dost oldum ve şimdi artık o özel bir tilki.

*Büyükler sayılara bayılırlar. Tutalım, onlara yeni edindiğiniz bir arkadaştan söz açtınız, asıl sorulacak şeyleri sormazlar. Sesi nasılmış, hangi oyunları severmiş, kelebek biriktirir miymiş, sormazlar bile.

*Ölene kadar sorumlusun, gönül bağı kurduğun her şeyden.

*Yalnız evcilleştirdiğin şeyleri tanıyabilirsin,” dedi tilki, “insanların tanımaya ayıracak zamanları yok artık. Aldıklarını hazır alıyorlar dükkanlardan. Ama dost satan dükkanlar olmadığı için dostsuz kalıyorlar…

*Hep aynı saatte gelsen daha iyi olur,” dedi tilki, “sözgelimi öğleden sonra saat dörtte gelecek olsan ben saat üçte mutlu olmaya başlarım. Her geçen dakika mutluluğum artar. Saat dört dedi mi meraktan yerimde duramaz olurum. Ama herhangi bir zamanda gelirsen, kalbimin seni hangi saatte karşılamaya hazır olduğunu asla bilemem.

*Bazılarının yüreğe iyi gelen bir yanı vardı, armağan gibiydiler.

*Hoşça git,” dedi tilki. “Vereceğim sır çok basit: İnsan ancak yüreğiyle baktığı zaman doğruyu görebilir. Gerçeğin mayası gözle görülmez.”

*Çocuklar büyükler karşısında her zaman sabırlı ve anlayışlı olmak zorundalar.

*Ben zaten gerçeği hiç kavrayamazdım! Onu sözlerine göre değil de davranışlarına göre değerlendirmem gerekirmiş.

One thought on “Küçük Prens ’ten en güzel ve anlamlı alıntılar

Bir Cevap Yazın