Masaj Nedir? Faydaları ve Çeşitleri Nelerdir?

Masaj Nedir? Faydaları ve Çeşitleri Nelerdir?

Masaj, eller kullanılarak vücudu yoğurma uygulamasıdır. Bir masaj, stresi ve kas gerginliğini azaltabilir, vücudu genel olarak rahatlatır, kan akışını düzenler, metabolizmanızı hızlandırır, ağrıyı azaltır ve eklem hareketliliğini sağlar.
Masajlar, ağrıyan kaslarınızın gevşemesine yarar ve bu da stresi yüzde 30 oranında azaltmanıza yardımcı olur. Bu kaslar temelde vücudunuzu sıkılaştırır ve herhangi bir hareket yapmak için çok çaba harcarsınız. Bu da enerjinizi alır ve kendinizi yorgun ve stresli hissetmenize neden olur.

Ancak el hareketleri kan dolaşımını hızlandıracak şekilde yapılır ve kanın vücut bölgelerinize eşit oranda dağılmasını ve rahatlamanızı sağlar.

Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok masaj türü vardır. Türlerin her biri özel bir işlev için çalışır. Size uygun olan masajı seçmek için küçük bir rehber yardımcı olabilir.

Masaj Çeşitleri Nelerdir?

Isveç masajı

Klasik masaj adıyla artık tüm dünyada kullanılan ve bilinen ünlü bir masaj türüdür. Yumuşak dokulara masaj yaparak vücudu rahatlatmak ve dolaşımı artırmak içindir. Masaj vuruşları, yoğurma, sürtünme, titreşim ve hatta eklemlerin gerilmesini ve bükülmesini içerir. İsveç masajı, çok derine inmeden kaslarınızı ve eklemlerinizi gevşetmeye odaklanır.

Bu masajın ana odak noktası, başta bel ağrısı olmak üzere ağrıyı gidermektir. Kas sertliğini azaltır. Bu genellikle en fazla 30 ila 90 dakika sürer.

Aromaterapi Masajı

Bu masajın ilgi odağı, temel olarak stresi azaltmak ve ruh halinizi iyileştirmektir. Vücuda teselli hissi vermek için farklı esansiyel yağlar hafif vuruşlarla vücudunuza uygulanır.

Kişinin yanına yerleştirilen kokulu uçucu yağlar ve kokulu mumlar beyne hoş bir his verir. Popüler kokular arasında nane, lavanta, limon, bergamot ve gül bulunur.  Ana odak rahatlamadır. İsveç masajına veya klasik masaja nazik bir alternatiftir. Aromaterapi masajı güvenli ve inkar edilemez güzel kokulu bir masaj türüdür 60 dakikadan maksimum 90 dakikaya kadar sürebilir.

Derin Doku Masajı

Bu masaj türü, derinin altındaki daha derin dokulara odaklandığı için nispeten daha fazla basınç kullanır. Teknik, parmaklarla uygulanan basınçla cilt üzerinde yavaş ve sert hareketler içerir.
Genellikle kronik veya aşırı ağrıları tedavi eder. Ayrıca vücuttaki dengesizliği gidermek için kullanılır ve stres ve kaygıyı etkili bir şekilde azaltabilir.
Potansiyel sonuç, kas gerginliğinde bir azalma ve kronik ağrıdan muzdarip olanlar için önemli ölçüde rahatlamadır.
Bu masajın süresi 60-90 dakikadır. Masaj sırasında sert ve güçlü baskıyı seviyorsanız, bu sizin için en iyi seçenektir.

Thai Masajı

Thai masajı, yoga benzeri vücut konumlandırmayı masaj teknikleriyle birleştirmesiyle diğerlerinden farklıdır.
Thai masajı enerji veren bir masajdır. Diğer masaj teknikleri gevşemeye odaklanırken, bu masaj vücudun aktivasyonu üzerine çalışır. Zihnin düşünme yeteneklerini tazeler ve vücuda normal işlevlerini sürdürmesi için enerji verir.
Sonuç, vücudun belirli bölgelerine uygulanan baskıya ek olarak, germe ve hareket içeren çok daha katılımcı bir masaj deneyimidir. Thai masajının bir başka benzersiz özelliği de, uygulayıcının söz konusu basıncı sadece ellerinden daha fazlasıyla, genellikle süreç boyunca dirseklerini, ön kollarını ve hatta ayaklarını koyarak – uygulamasıdır.
Araştırmalar, Thai masajının sırt ağrısını azaltmaya , eklem hareketliliğini artırmaya ve baş ağrılarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor . Bu masajın süresi 60-90 dakikadır.

Refleksoloji Masajı

Refleksoloji masajının diğer adı “Zone Therapy”dir. Bu masaj, vücudunuzun tamamının el ve ayaklarınızdaki bölgelerle bağlantılı olduğu çalışmasına dayanmaktadır. Vücudun doğal refleksleri el ve ayaklar aracılığıyla kontrol edilir. Eldeki her nokta vücudunuzun belirli bir bölümü ile ilişkilidir. Eldeki o noktaya masaj yapılır veya bastırılır.
Bu, hafif ağrılar için kısa süreli bir çözümdür ancak yoğun veya kronik ağrılara odaklanmaz.
Refleksoloji masajı risksizdir, çünkü aslında sadece özel bir ayak masajı türüdür. Zihinsel sağlık ve uykuya yardımcı olabileceğine dair araştırmalar vardır.

Meditasyon Nedir? Yeni Başlayanlar için Öneriler!

Bir Cevap Yazın