Nasıl Mutlu Olurum? Mutlu Hissetmenin Yolları Nelerdir?

Nasıl Mutlu Olurum? Mutlu Hissetmenin Yolları Nelerdir?

Hepimiz mutlu olmanın peşindeyiz…

Mutluluğu düşünmek kolaydır , ancak sürdürmek sandığımız kadar kolay olmuyor. Fakat kişisel üretkenliğimizi artırmanın da en iyi yolu sadece mutlu olmaktan geçiyor. Mutlu insanların daha fazlasını başardığını biliyoruz.
Ancak söylemesi yapmaktan daha kolay tabii. Mutluluk herkes için farklı görünür ve çoğu zaman içten gelir. Olumsuz düşüncelerimizi nasıl evcilleştireceğimizi öğrenirsek her güne daha iyimser yaklaşabiliriz ve bu ilk adımımız olur.

Gerçek mutluluk versiyonunuz ne olursa olsun, daha mutlu, daha memnun bir hayat yaşamak elinizin altında. Düzenli alışkanlıklarınızda yapacağınız birkaç değişiklik, oraya ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Güne gülümseyerek başlayın

Gülümsemek kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlayabilir, ancak  onu olumlu düşüncelerle desteklediğimizde daha etkilidir. Sahte gülümsemeler faydanın yanında zarar sağlayacaktır.
Tabii ki göz yuvalarınızı kullandığınız yerde “gerçek gülümsemeler” uygulamak önemlidir. Sahte bir gülümseme ile gerçek bir gülümseme arasında çok büyük fark vardır.
Gülmek kendimizi iyi hissettirir, bu da dikkat esnekliğimizi ve bütünsel düşünme yeteneğimizi artırır.
Gülümseme, sıkıntılı durumlarda hissettiğimiz acının bir kısmını azaltmanın da iyi bir yoludur. Beynin dopamin salgılamasına neden olur, bu da bizi daha mutlu hissettirir.
Psikologlar buna yüz geribildirim hipotezi diyorlar. Mutlu hissetmediğimizde kendimizi gülümsemeye zorlamak bile ruh halimizi biraz yükseltmeye yeter (bu, bedenlenmiş bilişin bir örneğidir).

 

İlle de egzersiz

Hemen hepimiz zamansızlıktan şikayet ediyoruz. Hayatınızda günlük olarak basit birkaç egzersize zaman ayıramayacağınızı düşünüyorsanız durun ve lütfen tekrar düşünün. Sadece 5 dakikalık bir antrenman, herhangi birimizin programına kolaylıkla sığabilir.
Egzersiz, mutluluğumuz ve refahımız üzerinde o kadar derin bir etkiye sahiptir ki, depresyonun üstesinden gelmek için etkili bir stratejidir. Kalıplardan uzaklaşarak kendi egzersizinizi bulabilirsiniz. Güne beş dakikalık esneme hareketleriyle başlayabilirsiniz, tezgahın başında ya da televizyonun karşısında eğilip kalkmakta olur, kısa yürüyüşler düzenlemekte.

Egzersizden faydalanmak için depresyonda olmanıza ya da kilo probleminiz olmasına gerek yok. Kilo vermeseniz bile rahatlamanıza, beyin gücünüzü artırmanıza ve hatta vücut imajınızı iyileştirmenize yardımcı olabilir ve daha mutlu hissetmemizi sağlayan protein ve endorfin salgılar ve fiziksel açıdan bir değişiklik olmasa bile bedeniniz hakkında daha iyi hissetmenizi sağlar.

İltifat edin

Araştırmalar , nezaket göstermenin daha fazla tatmin hissetmenize yardımcı olabileceğini gösteriyor.
Samimi bir iltifat etmek, kendi mutluluğunuzu artırırken birinin gününü aydınlatmanın hızlı ve kolay bir yoludur.
Karşınızdaki kişinin gözünü yakalayın ve ne demek istediğinizi anlamaları için gülümseyerek söyleyin. Kendinizi ne kadar iyi hissettirdiğine şaşırabilirsiniz.
Birine fiziksel görünümüyle ilgili bir iltifatta bulunmak istiyorsanız, bunu saygılı bir şekilde yaptığınızdan emin olun.

Haftanızı planlayın

Planlı olmak her zaman hayatı kolaylaştırır, gereksiz zaman kaybını önler. Aynı zamanda bu bir bakıma hedeflemek anlamına da gelebilir. Her haftanın sonunda oturup bir sonraki hafta için temel bir liste yapmayı deneyin.

Plana bağlı kalmasanız bile, çamaşır yıkayabileceğiniz, market alışverişine gidebileceğiniz veya iş yerindeki projelerle uğraşabileceğiniz zamanı engellemek, zihninizi sakinleştirmeye yardımcı olabilir.

Süslü bir planlayıcı edinebilirsiniz, ancak bilgisayarınızda yapışkan bir not veya cebinizdeki bir parça kağıt bile bu işi yapabilir.

Günlük tutun

Bazı araştırmalar, kişisel bir günlükte günde 15 dakika yazmanın, kısmen duygularımızı ifade etmemize, koşullarımıza dikkat etmemize ve iç çatışmaları çözmemize izin verdiği için genel mutluluk ve esenlikte bir artışa yol açabileceğini öne sürüyor. Veya bir sonraki adımı atabilir ve karşılaştığınız belirli bir zorluğa odaklanabilir ve o hikayeyi yazıp yeniden yazabilirsiniz.
Hepimizin dünyaya ve kendimize bakışımızı şekillendiren kişisel bir anlatısı var. Ama bazen iç sesimiz doğru anlamaz. Kendi hikayelerimizi yazıp düzenleyerek kendimizle ilgili algılarımızı değiştirebilir ve kişisel refahımızın önünde duran engelleri belirleyebiliriz. 

Çok sayıda araştırma, hikayenizi yazmanın ve yeniden yazmanın sizi olumsuz zihniyetinizden kurtarıp daha olumlu bir yaşam görüşüne götürebileceğini gösteriyor.

Arkadaşlarınızla/Ailenizle Daha Fazla Zaman Geçirin

Arkadaşlarınız ve ailenizle iletişimde kalın. Birkaç araştırma, arkadaşlar ve aile ile geçirilen zamanın, ne kadar mutlu hissettiğimiz konusunda büyük bir fark yarattığını bulmuştur. Yıllık gelirimizi yüzbinlerce dolar artırabiliriz ama sosyal ilişkilerimizin gücünü arttırırsak olacağımız kadar mutlu olamayabiliriz.

Sosyal ilişkilerimizin sağlamlığı ve başkalarına yardım etmek ve başkaları için fayda sağlamak, tavsiyelerde bulunmak uzun ve mutlu bir yaşam sürmede önemli faktörlerdir.

Bir Seyahat Planlayın, Bir Seyahate Çıkmasanız Bile Yardımcı Olur

Aslında tatil yapmanın aksine, sadece bir tatil planlamak veya işe ara vermek mutluluğumuzu artırabilir.
Şu anda bir tatil için zaman ayıramıyorsanız, hatta arkadaşlarınızla bir gece geçiremiyorsanız, takvime bir şeyler koyun – bir ay veya bir yıl sonra bile olsa. Ardından, ne zaman bir mutluluk artışına ihtiyacınız olursa, kendinize bunu hatırlatın.

Meditasyon yapın

Meditasyon genellikle odaklanmayı, netliği ve dikkat süresini iyileştirmenin yanı sıra sakin kalmanıza yardımcı olmak için önemli bir alışkanlık olarak lanse edilir. 

Meditasyon kelimenin tam anlamıyla zihninizi temizler ve sizi sakinleştirir, daha mutlu bir yaşam sürmenin en etkili tek yolu olduğu sıklıkla kanıtlanmıştır. Araştırmalar, meditasyondan hemen sonraki dakikalarda, yüksek farkındalık ve empatinin yanı sıra sakinlik ve memnuniyet duygularını yaşadığımızı gösteriyor. Ve araştırmalar, düzenli meditasyonun, mutluluk seviyelerini yükseltmek için beyni kalıcı olarak yeniden düzenleyebileceğini bile gösteriyor.

 

Minnettar olun

Bu görünüşte basit bir strateji ama bakış açınızda büyük bir fark yarattığını göreceksiniz. Her güne minnettar olduğunuz bir şeyi kabul ederek başlayın. Bunu dişlerinizi fırçalarken veya sadece ertelenen alarmın çalmasını beklerken yapabilirsiniz. Minnettar olduğunuz şeylerin bir günlüğünü tutmak, her gün bir arkadaşınızla veya eşinizle olan üç güzel şeyi paylaşmak ve başkaları size yardım ettiğinde minnettarlığınızı göstermek için kendi yolunuzdan çıkmak gibi şükran duymanın birçok yolu vardır. 

Katılımcıların her gün minnettar oldukları şeyleri not aldıkları bir deneyde , sadece bu basit uygulamayla ruh halleri iyileştirildi:
Sonuçlar, nimetlere bilinçli bir şekilde odaklanmanın duygusal ve kişilerarası faydaları olabileceğini düşündürmektedir.

Biraz pratik yaparak, etrafınızdaki tüm olumlu şeylerin daha da farkına varabilirsiniz.

 Daha Fazla Uyuyun

Uykunun vücudumuzun günün ardından toparlanmasına ve kendini onarmasına yardımcı olduğunu ve odaklanmamıza ve daha üretken olmamıza yardımcı olduğunu biliyoruz .
Uykusuz insanlar hoş anıları hatırlamakta zorlanırken kasvetli anıları gayet iyi hatırlamak eğilimindedirler. Hem sağlığınız hem de mutluluğunuz için lütfen yeterince uyuyun.

Uyku probleminiz var ise size birkaç ipucu

• Hafta sonları da dahil olmak üzere her gün aynı saatte yatın ve uyanın.
• Yatmadan önceki saati sessiz zaman olarak ayırın. Banyo yapın, kitap okuyun veya rahatlatıcı bir şeyler yapın. Ağır yemek ve içmekten kaçının.
• Yatak odanızı karanlık, serin ve sessiz tutun.
• İyi bir yatak ve nevresim takımına yatırım yapın.

 

 

One thought on “Nasıl Mutlu Olurum? Mutlu Hissetmenin Yolları Nelerdir?

Bir Cevap Yazın