Saç Kırıkları Neden Olur? Saç Kırıkları Nasıl Giderilir?

Saç Kırıkları Neden Olur? Saç Kırıkları Nasıl Onarılır?

Bölünmüş ve kırık uçlar saçınızın zarar gördüğünün bir işaretidir. Saçınız yeterince beslenmediğinde, nemden yoksun olduğunda, bölünmüş saç uçlarına maruz kalırsınız.
Başlıca nedenleri güneşe maruz kalma, sert (alkollü) şampuanlar, fön, düzleştirme, boyalar ve ağartıcılar gibi sert kimyasal işlemlerdir. Bütün bunlar saçları kurutur ve nemsiz bırakır.

Ayrıca yetersiz besleniyorsanız ve gerekli vitamin ve mineralleri almıyorsanız da ortaya çıkabilir. Sonuç olarak, saç köklerinin ürettiği doğal yağlar saçın boyuna inemez, bu da saçın kurumasına ve kırılmasına neden olur.

Kırık uçlar için önlem alınmadığında saç telleri farklı noktalarda kırılmaya başlar ve saçınızın tüy gibi görünmesine neden olur.

Kuru ve yıpranmış saç uçlarınızı onarmak için bazı kolay ipuçları.

Alkolsüz şampuanlar kullanın

Saçı kuruttuğu için saçınızı her yıkamanız gerektiğinde alkolsüz şampuanlar kullanmaya özen gösterin. Doğal içerikli şampuanlar kullanmak en iyisidir. Ayrıca saçı aşırı yıkamak saç uçlarınızı kurutur. Haftada üç defadan fazla şampuanlamamalısınız. Saçınızı her gün değil, gün aşırı yıkamak daha iyidir. Saçınızı yıkamak için asla sıcak su kullanmayın.

Doğal olarak kurumasına izin verin

Yüksek ısı, saçınızın en büyük düşmanıdır ancak saç kurutma makinesi ve düzleştiricilerden tamamen kaçmak zordur. Bir ısı koruyucu sprey ya da serum ile hasarı en aza indirebilirsiniz. Saçınızı direkt fönlemeden önce mikrofiber havluyla kurutun, bu şekilde ıslak saçta ısının zararını en aza indirirsiniz. Ayrıca, her gün yerine ara sıra düzleştirici ve bukle maşası kullanın.

Saç kremi uyguladıktan sonra geniş dişli tarak kullanın

Saçlar ıslakken kırılmaya özellikle eğilimlidir. Hala duştayken, saç kremi uyguladıktan sonra tüm düğümleri açmak için geniş dişli bir tarak kullanın . Bu, daha eşit ürün uygulamasına izin verir ve ilk etapta kırılmayı önlemeye yardımcı olur.

Gerçek tarama tekniği söz konusu olduğunda, ilk geçişinizde kökten uca gitmeyin. Düğümleri açmaya çalışırken, hasarın ağırlığını uçlarınız alma eğilimindedir. Bunun yerine, önce saçın altından başlayın ve oradaki düğümlere konsantre olun

Haftada bir maske yapın

Tıpkı cilt gibi saçın da özellikle kış aylarında neme ihtiyacı vardır. Haftalık bir maskeyi rutininize dahil etmeyi alışkanlık haline getirin. Şampuanlamadan sonra özellikle uçlara odaklanarak bolca uygulayın. Bu formül, dokuyu iyileştirmeye, parlaklığı artırmaya, kabarmayla savaşmaya ve dolaşıklığı gidermeye yardımcı olur. Ayrıca, saç uçlarınızın neredeyse yeni gibi görünmesini sağlar.

Saçınızı düzenli olarak kestirin

Saçınızı aynı uzunlukta tutmak istiyorsanız, her 6 ila 8 haftada bir kestirin. Ama biraz daha uzatmak istiyorsanız, her 8 ila 12 haftada bir kesin.

Ev yapımı tedaviler

İşte çoğu evin sahip olacağı ürünleri kullanarak uygulayabileceğiniz bazı basit tavsiyeler.

Ayrıca “Evde Saç Hacmini Artırmak için Yöntemler” Konumuza göz atabilirsiniz.

Yağ masajı

Yağlama saç nemini geri kazandırır. Saç derinize hindistancevizi yağı, zeytinyağı veya badem yağı veya bu üçünün bir kombinasyonu ile masaj yapmak saçlarınız için çok iyidir. Bir gece bekletmek daha etkin sonuç verir, ancak aceleniz varsa en azından bir saat bekletin ve ardından hafif bir şampuanla yıkayın.

Hindistan Cevizi Maskesi

Hindistan cevizi yağı mükemmel bir nemlendirici ve doğal bir şifacıdır. Saçınızı nemlendirir ve besler ve kırık uçları önlemek ve onarmak için mükemmeldir.
Avucunuza biraz hindistancevizi yağı alın ve saç diplerinden uçlarına kadar uygulayın. Uçlara yeterince yağ uyguladığınızdan emin olduktan sonra saçınızı toplayın ve bone ile örtün. Gece boyunca bırakın.

Yumurta Maskesi

Bu saç maskesi sadece kırık uçları onarmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda saça parlaklık da verir. Yumurtalar protein açısından zengindir. Yumurta maskesi yıpranmış saçı besler ve böylece kırık uçları onarır.

1 yumurta beyazını üç yemek kaşığı zeytinyağı ve bir yemek kaşığı bal ile karıştırın. Bu maskeyi saçınıza nazikçe masaj yaparak yedirin ve bir bone ile kapatın. Yarım saat bekletin ve hafif bir şampuanla yıkayın.

Muzlu Saç Maskesi

Hasar görmüş saçların tedavisi söz konusu olduğunda muz mükemmel bir doğal saç kremidir. Saçın elastikiyetini artırmaya yardımcı olarak kırılmaları önler. Bu maske, saçları yumuşatmaya yardımcı olan yağlar, antioksidanlar, mineraller ve vitaminler açısından zengindir.

Bir kasede bir adet olgun muzu ezin, iki yemek kaşığı Hindistan cevizi sütü ekleyin iyice karıştırdıktan sonra kökten uca saçınıza uygulayın. 1-2 saat bekletin ve hafif bir şampuanla durulayın.

3 thoughts on “Saç Kırıkları Neden Olur? Saç Kırıkları Nasıl Giderilir?

Bir Cevap Yazın